O slovenskem znanstveniku Juretu Leskovcu, profesorju in raziskovalcu na ameriški univerzi Stanford, poroča spletna stran IT world. Zakaj? Leskovec, ki preučuje informacijska in družbena omrežja ter vedenje posameznikov v njih, je namreč ugotovil, da je mogoče napovedati, koga boste v prihodnje dodali med svoje Facebook prijatelje. Leskovec zatrjuje, da posamezniki na svetovnem spletu puščajo številne sledi, s pomočjo katerih lahko strokovnjaki analizirajo njihova stališča in vedenje v prihodnje.
Metodo želi še izpopolniti, ugotovitve pa bi uporabili za izdelavo modelov, ki bi kazali, kako se spletne skupine skozi čas večajo in širijo. "Kmalu nam bo tudi znano, kako zdrave so te skupine,“ je dodal slovenski strokovnjak, sicer letošnji štipendist Microsofta. Njegove analize so prav tako pokazale, da ni dobro, če ima uporabnik v družbenih omrežjih preveč ali premalo kontaktov. Preveč kontaktov in komunikacije lahko nekoč zaduši vitalnost in rast omrežja.
Za Microsoft je analiziral vedenje uporabnikov Microsoft Instant Messengerja. Prišel je do zaključka, da so uporabniki na splošno eden od drugega (v virtualnem svetu) oddaljeni le 6,6 koraka. S pomočjo te ugotovitve lahko odkrije tudi najkrajšo pot med dvema računalnikoma, ki sta del svetovnega spleta.
Leskovec raziskuje tudi uporabo spletnih medijev, njegovi računalniki pa vsak dan preučijo okoli 30 milijonov člankov, objavljenih na spletu. Njegova želja je, da oblikuje algoritem za iskanje vzorcev, ki bi pokazali, kaj se zgodi s temi novičarskimi članki oziroma kako se postopno spreminjajo. Tako bi pokazali, kako politična opredelitev posameznika vpliva na nadaljnjo podajanje informacije. Nekdo, ki podpira ameriškega predsednika Baracka Obamo, bo omenjenemu pustil več prostora kot pa njegovim ostrim kritikom, pojasni Leskovšek, ki dodaja, da je ugotovil, da se novice, ki jih objavijo priznane medijske hiše, v prvih nekaj urah zelo hitro širijo, nato pa se zadeve umirijo. Pri novicah, ki jih objavijo blogerji, pa so razmere drugačne. Širjenje njihovih novic poteka počasi, vrh pa doseže šele po določenem času.
Leskovec, ki je kot rečeno tudi prejemnik štipendije Microsofta, bo letos prejel 100.000 in naslednje leto še 100.000 ameriških dolarjev. Vesel je, da jih lahko porabi po svoji vesti. Kupil si bo novo opremo, organiziral seminarje, vložil v rizične projekte in na koncu bo svojim študentom ponudil tisto najpomembnejše, kar lahko predavatelj ponudi svojemu učencu – možnost zaposlitve. Leskovšek bo namreč svoje študente poslal v podjetje Microsoft, kjer bodo pridobili izkušnje in nujna poznanstva za morebitno zaposlitev.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.