V ameriškem mestu San Francisco se spominjajo katastrofalnega potresa z močjo 7,9 stopnje po Richterju, ki je leta 1906 po uradnih podatkih terjal življenja skoraj 500 ljudi, po neuradnih podatkih pa celo do 6000. K obsegu tragedije so prispevali nesposobni oblastniki, ki so povsem odpovedali pri odpravljanju posledic.
Od 53.000 zgradb jih je bilo uničenih 28.000. Potres so takrat čutili od države Oregon na severu do Los Angelesa na jugu in Nevade na vzhodu.
Virtualno majanje mestnih znamenitosti
Te dni poteka znanstvena konferenca o potresih z udeležbo okrog 2500 znanstvenikov in inženirjev. Podjetje Charles Kircher & Associates je za znanstveno konferenco pripravilo poročilo, izdelano s pomočjo računalniških modelov, ki ocenjuje, da bi potres z močjo 7,9 po Richterju danes terjal življenja do 3400 ljudi, poškodoval 90.000 zgradb in povzročil gmotno škodo v višini 150 milijard dolarjev.
Inženirji so med drugim pripravili računalniške animacije znamenitega mostu Golden Gate in letališkega terminala v San Franciscu med potresom. Most se med animacijo maje, kot da bi bil iz gumija, povezovalne vezi poskakujejo neritmično, kljub temu pa konstrukcija vzdrži sunke. Dobra novica je, da bi zaščitni znak San Francisca prestal rušilni potres, ki se je zgodil pred natanko 100 leti.
Večina sodobnih zgradb naj bi bila varna
18. aprila 1906 znameniti most še ni bil postavljen, zgradili so ga šele med letoma 1933 in 1937. Seizmologi ameriškega potresnega urada so pripravili virtualne simulacije potresa. Digitalne sunke so računalniško sinhronizirali s tridimenzionalnimi kostrukcijskimi modeli, s čimer ugotavljajo potresno varnost posameznih struktur.
Na območju zaliva San Francisco danes živi 7 milijonov ljudi. Večina zgradb postavljenih po letu 1970 naj bi bila varna, medtem ko bi se starejše podirale kot hišice iz kart. Nekatere zgradbe bi bile med potresom močno poškodovane: zlasti nebotičniki, štirinadstropne avtoceste ali stavbe, postavljene na nasipanem terenu.
Potres, nato še požari
Sam potres leta 1906 niti ni bil tako hud kot pa požari, ki so se razbesneli po potresu in so povsem uničili četrtino mesta. Na silo so evakuirali na tisoče ljudi, ki bi lahko pomagali pri gašenju požarov. Vodja mestnih gasilcev Dennis Sullivan je bil v potresu smrtno ranjen, gasilci pa so se poleg tega soočali z dotrajanim in pomanjkljivim vodnim sistemom.
San Francisco je do potresa doživljal velik razcvet kot edino velemesto na zahodni obali ZDA, po potresu pa se je postavljal na noge skoraj deset let. Župan Eugene Schmitz je nemudoma ukazal streljanje na roparje in plenilce, čeprav takšnih dejanj sploh ni bilo veliko, mesto je zavzela vojska, ki je z dinamitom rušila poškodovane zgradbe in tako še bolj razpihovala uničujoče požare.
Do leta 2032 nov rušilni potres
Slovesnosti ob obletnici potresa so obudile tudi strahove pred
možnimi posledicami novega rušilnega potresa. Ameriška zvezna geološka
služba (USGS) je že pred leti ocenila, da obstaja 62 odstotkov
možnosti, da bo v letih 2003 do 2032 območje San Francisca prizadel
najmanj en katastrofalen potres z močjo najmanj 6,7 stopnje po
Richterju.
Kalifornija ima za ljudi zelo privlačno podnebje brez tornadov in orkanov, vendar pa je tektonska prelomnica svetega Andreja večna grožnja s potresi.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.