

Dvojčka Cameron in Tyler Winklevoss ter Divya Narendra trdijo, da so jih oškodovali za milijone, na Facebooku pa trdijo, da so njihove zahteve po večji odškodnini brez osnove.
Nižje sodišče je pred tem razsodilo, da poravnava ostaja. Pritožbeno sodišče v San Franciscu je sodbo danes razveljavilo, saj meni, da imajo domnevni oškodovanci pravico do vnovične tožbe in do več denarja. Poleg odškodnine želijo tudi Zuckerbergovo priznanje, da je med skupinskim delom na univerzi Harvard ukradel idejo za Facebook. Leta 2008 so se namreč dogovorili o višini odškodnine, priznanja o kraji zamisli pa do zdaj ni bilo. Zuckerberg, ki je sicer bil na Harvardu s trojico, je namreč vedno trdil, da je zamisel o Facebooku njegova.
V sodni dvorani so povedali, da je bilo v poravnavi dogovorjena odškodnina v višini 65 milijonov dolarjev, od tega 20 milijonov v denarju in 45 milijonov v delnicah. Danes pa so te delnice vredne okoli 140 milijonov evrov, trdijo zastopniki domnevnih oškodovancev. Facebook naj bi bil danes namreč vreden okoli 15 milijard, tudi zaradi investicije Microsofta, ko je bila poravnava sklenjena, pa so njegovo vrednost ocenjevali na okoli štiri milijarde.

Zastopnik domnevnih oškodovancev Jerome Falk je izračunal, da bi morale njegove stranke dobiti vsaj za 600 milijonov dolarjev delnic. Pred sodiščem je trdil, da pri podpisu niso vedeli, koliko je Facebook sploh vreden. Zato naj bi jih zavedli pred podpisom dogovora, saj bi jih morali seznaniti s pravo vrednostjo. Facebookovi zagovorniki odgovarjajo, da so se o tem pogovarjali še pred začetkom mediacije. "Vrednost jih ni zanimala. Želeli so delež enega najbolj zaželenih projektov na svetu," je dejal odvetnik Joshua Rosenkranz.
Tričlanski sodni senat je argumente obeh strani poslušal približno eno uro in se odločil, da bo razsodba pred začetkom aprila.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.