Tako imenovana Globalna omrežna pobuda (Global Network Initiative), ki so jo 18 mesecev oblikovala spletna podjetja, organizacije za varstvo človekovih pravic, akademiki in vlagatelji, zavezuje tehnološka podjetja k "zaščiti svobode izražanja in pravic do zasebnosti njihovih uporabnikov".
Pobuda – ta prihaja po številnih kritikah, da so podjetja podpirala cenzuro interneta v državah, kot je Kitajska – zahteva od podjetij, da poskušajo čim bolj omejiti obseg zahtev vlad, ki pomenijo kršenje svobode govora in drugih človekovih pravic, ter da sodelovanje omejijo na najmanjšo možno mero.
Ne gre le za Kitajsko
Napadi na spletno svobodo in zasebnost naraščajo po vsem svetu in omenjena pobuda je nekakšno zavezništvo tehnoloških podjetij, združenih v odzivu na nesprejemljive zahteve vlad, pojasnjujejo avtorji pobude.
"To je svetovni pojav, ne gre samo za Kitajsko," je dejal direktor neprofitne organizacije, poimenovane Odbor za zaščito novinarjev Robert Mahoney. Da se podobne prakse, kot jih pri nadziranju interneta uporabljajo na Kitajskem, širijo tudi v druge države, je dodal vršilec direktorja Berkmanovega centra za internet in družbo Colin Maclay.
V organizaciji Novinarji brez meja pobudo ocenjujejo kot prvi korak, ki pa ni dovolj korenit in konkreten pri zaščiti spletnih svoboščin v represivnih državah. Organizacija je pretekli mesec odstopila od pogovorov za oblikovanje pobude, saj ima po njihovem mnenju luknje, ki dopuščajo možnost zlorabe.
Pobuda sicer poziva k oblikovanju nadzorne organizacije, ki bi redno pregledovala prakse podjetij, pri čemer pa se še morajo odločiti, kakšne bodo kazni.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.