Da je treba biti na Facebooku previden in da vedno več delodajalcev zaposlene preverja tudi s pomočjo spletnih strani za socialno mreženje, dokazuje primer 16-letne Kimberley Swann iz Essexa. Angleška najstnica si je našla službo v podjetju Ivell Marketing & Logistic, kjer je opravljala administrativna dela.
Očitno se je dolgočasila in svoje razpoloženje sproti opisovala na Facebooku. Takoj je zapisala: “Prvi dan v službi. O moj bog, kako dolgočasno!“ Nekaj dni pozneje je dodala: “Vseskozi luknjam in režem papir ter skeniram dokumente.“ Sledil je še tretji kratek in jedrnat komentar: “Totalno se dolgočasim!“
Za naslednje poročilo iz dolgočasne pisarne ni bilo časa, saj je bil na Facebooku tudi šef in je opazil komentarje svoje najstniške pomočnice. Kimberley je nemudoma odpustil in pojasnil, da so si želeli z njo daljše sodelovanje, vendar je bila očitno nezadovoljna.
Po mnenju odpuščene je sporno, da so bili komentarji administratorke zapisani na zasebni strani in da niso bili namenjeni javnosti, seveda še najmanj delodajalcu. Kimberley je še povedala, da je bil delodajalec vseskozi radoveden in da je preverjal vse, kar je počela v pisarni. “Obravnavali so jo popolnoma nepravično, saj ni nikjer omenila imena podjetja,“ pa je hčer v bran vzela mati Janette, poroča BBC.
Idioti, smrdljivci in tečnobe
Da se lahko na Facebooku “skriva“ tudi delodajalec, kažejo še trije primeri iz Velike Britanije, ki so se zaradi nestrpnih in neprimernih komentarjev končali z odpustom. Zaposleni v trgovski verigi Marks & Spencer so tako na forumu Facebooka kupce zmerjali z idioti, uslužbenci British Airwaysa pa so potnike ocenili za smrdljivce in tečnobe.
Najbolj grobih pa je bilo 13 zaposlenih letalske družbe Virgin Atlantic, ki so ostali brez službe, ker so na spletu potnike zmerjali z izrazom “chavs“, kar ima v Veliki Britaniji podobno konotacijo kot pri nas “čefur“.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.