Tožniki, pet večjih založniških hiš (McGraw-Hill, Pearson Education, Penguin Group (USA) units, Simon & Schuster in John Wiley & Sons), so na okrajnem sodišču v New Yorku vložili tožbo zoper podjetja Google. Trdijo, da Google s skeniranjem celotnega besedila knjig krši avtorske pravice.
Pravni strokovnjaki menijo, da se prepir med Googlom in založniško industrijo razvija kot nova fronta v bitki za digitalno duplikacijo medijev, vključno z glasbo, filmi in sedaj knjigami. Gre za pravice imetnikov avtorskih pravic na eni strani, ter na drugi strani javno zanimanje za brezplačnem dostop do vsebin. Kljub obsežnim pogovorom pa je sedaj glede projekta digitaliziranja knjig prišlo do tožbe.
Že avgusta je Google, ki se je s petimi knjižnicami dogovoril za digitaliziranje njihovih knjižnih zbirk, začasno ustavil skeniranje avtorsko zaščitenih knjig zaradi vse večjih pritožb založnikov. Knjižnice tako nadaljujejo s skeniranjem knjig v javni lastnini, ki niso avtorsko zaščitene. Goolge naj bi s skeniranjem avtorsko zaščitenih del nadaljeval novembra.
Zagovorniki projekta Google Print menijo, da je skeniranje celotnega teksta knjig nujno potrebno. Tako se lahko naredi raziskovalni katalog knjig, ki se nahajajo v eni od petih knjižnic. Predstavniki Googla še dodajajo, da brez dovoljenja avtorjev ne nameravajo narediti celotnih kopij avtorsko zaščitenih del.