Glasbene založbe rade krivijo nezakonito prenašanje glasbe z interneta za težave v svoji panogi. Vendar pa rezultati najnovejše raziskave kažejo, da bi založbe vzroke za lastne težave morale iskati tudi pri sebi. Kar 80 odstotkov anketirancev namreč brezplačno prenašanje glasbe z interneta brez dovoljenja lastnika avtorskih pravic obravnava kot krajo, 92 odstotkov pa jih je odgovorilo, da tega še nikoli niso storili, ugotavlja raziskava, ki jo je izvedlo raziskovalno podjetje Ipsos. Obenem pa kar tri četrtine ljubiteljev glasbe meni, da so glasbene plošče predrage, 58 odstotkov pa jih je mnenja, da se kakovost glasbe v splošnem poslabšuje.
Glasbena industrija v zadnjih letih zaradi razširjajočega se prenašanja glasbe z interneta in vse bolj priljubljenih digitalnih predvajalnikov glasbe beleži upad prodaje glasbenih plošč. Po podatkih raziskovalne hiše Nielsen Soundscan so založbe v letu 2005 prodale 618,9 milijona glasbenih cedejev, kar je občutno manj od 762,8 milijona prodanih albumov v letu 2001. Po drugi strani je bilo v letu 2005 prodanih 352,7 milijona skladb v digitalni obliki - pred petimi leti je bila ta kategorija tako rekoč neopazna.
Digitalna prodaja glasbe in melodij ponuja novo priložnost za ustvarjanje prihodkov, vendar pogosto na račun prodaje glasbenih cedejev. Čeprav kupovanje digitalne glasbe še ni splošno razširjeno - samo 15 odstotkov anketiranih je to že storilo - se naklonjenost tej obliki nakupa glasbe povečuje.