Pentagon je v preteklem mesecu financiral razvoj vojaške računalniške igrice, ki pa za razliko od večine igric tega žanra ni osredotočena na vojaške spopade, ampak na vprašanje, kako bi sovražne države premagale gospodarstvo ZDA. Pri tem je Pentagon želel predvsem ugotoviti možne scenarije, ki bi se v času gospodarske krize lahko tudi uresničili.
Pentagon je nato v ameriški zvezni državi Maryland pripravil dvodnevno prireditev, na kateri so se igralci v pomerili v igranju omenjene igrice. Šlo naj bi za običajen potek tovrstnih prireditev, le da so udeleženci tokrat na velikih zaslonih spremljali številne različne gospodarske podatke.
V vlogi igralcev so se pomerili upravitelji različnih hedge skladov, profesorji, upravniki investicijskih bank ipd., ki jih je k sodelovanju povabil Pentagon, da bi poskušali preko igrice uprizoriti možne scenarije za spremembo ravnotežja med svetovnimi gospodarskimi velesilami.
Potek igre so skrbno spremljali uniformirani vojaški oficirji in člani ameriške obveščevalne službe. Končni rezultati igre so bili za ZDA po poročanju spletnega časopisa Politico precej "grenki". Za najbolj iznajdljivo državo se je namreč izkazala Kitajska, ki je v teku igre najbolj okrepila svoj gospodarski položaj. ZDA so sicer še vedno ostale najmočnejša gospodarska sila, vendar pa je njen položaj s številnimi finančnimi spopadi močno oslabila tudi Rusija.
Igra sicer potrjuje dejstvo, da v Pentagonu po 11. septembru razmišljajo o zelo širokem spektru groženj, ki potencialno ogrožajo pozicijo ZDA v svetu. Med njimi je očitno vse več takih, ki se odvijajo daleč stran od bojnih polj.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.