Ekipa portala Slo-tech je junija objavila rezultate varnostne analize slovenskih GSM-omrežij, ki je v slednjih odkrila varnostne ranljivosti pri uporabi šifrirnih algoritmov. Te naj bi omogočale vdor v komunikacijo med mobilnikom in bazno postajo ter posledično prisluškovanje pogovorom ter prestrezanje SMS-sporočil.
Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je zato sklicala sejo na temo varnosti in zaščite GSM-omrežij v Sloveniji, na kateri so obravnavali poročila treh mobilnih operaterjev (Telekom Slovenije, Simobil in Tušmobil) in Agencije za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek).
Na podlagi poročil operaterjev in zlasti Apeka je komisija ugotovila, da so mobilni operaterji podobno varni, kot so drugi operaterji v Evropi oziroma da uporabljajo primerne zaščitne ukrepe. Vsi operaterji so po besedah podpredsednika komisija Srečka Meha iz SD naredili za zaščito vse, kar so lahko. Ranljivosti, na katere so opozorili na portalu Slo-tech, pa danes naj ne bi bile več mogoče, ker da so jih operaterji že odpravili.
Po analizah Apeka je sicer strokovnjakom lažje vdreti v omrežji Mobitela in Tušmobila, saj sta starejši. Le pri Simobilu pa so se lahko pohvalili, da delujejo na tako imenovanem A5/1-algoritmu, so poročali v oddaji 24UR.
Na portalu Slo-tech so že pred sejo objavili del APEK-ovih ugotovitev. APEK je tako med drugim izvedel vseevropsko anketo, v kateri je ugotovil, da kar nekaj evropskih operaterjev sploh ne kodira prometa na radijskem vmesniku. Noben od evropskih regulatorjev tudi ni naložil nobenega regulatornega ukrepa v zvezi s šifrirnim algoritmom. APEK nadalje ugotavlja, da slovenski operaterji GSM-omrežij uporabnikom zagotavljajo primerljivo stopnjo zaupnosti in tajnosti komunikacij ter zaščito prenosa podatkov, kot jo imajo uporabniki v drugih članicah EU.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.