
Med destinacijami, kjer priljubljena spletna storitev Airbnb ponuja največ nastanitev je pregovorno precej drag Pariz. Kot zdaj ugotavljajo poznavalci trga, je prav po zaslugi Airbnb Pariz kar naenkrat za številne postal precej bolj dostopen. Na grozo pariških hotelirjev.
"Vse težje je," Didier le Calvez, direktor pariškega hotela Bristol Hotel, ki Airbnb ocenjuje kot nelojalno konkurenco. Tudi, ko gre za petične stranke.
V Parizu namreč Airbnb ponuja okoli 400 nastanitev, kjer je treba na noč odšteti več kot 500 evrov in 40 takšnih, kjer je treba odšteti več kot 1000 evrov. Če k temu prištejemo še privlačnost zasebnih nastanitev, anonimnost, ki jo ponujajo in domačnost, ki je skoraj zagotovljena, je jasno, da se v najboljših pariških hotelih za svoj kos pogače upravičeno bojijo.
V prid jim ne gre niti padanje števila gostov iz Rusije in Brazilije, kjer je gospodarska rast ubrala pot navzdol, ter vse večja domača konkurenca, leta 2018 bodo razpoložljive kapacitete luksuznih hotelskih nastanitev v mestu za 60 odstotkov večje kot so bile leta 2018.
Bristol je sicer v prvi polovici leta zabeležil 20-odstotni padec prihodkov, beležijo okoli 66-odstotno zasedenost.
Judith Freiha, ki v elitnem delu mesta oddaja 54 kvadratnih metrov velik luksuzno opremljen penthouse preko Airbnb, težav z zasedenostjo nima. Romantično opremljeno stanovanje najemajo pari, eden od gostov ga je izbral, da je tam svoje dekle zaprosil za roko.
Njeni gostje so navdušeni tudi nad tem, da spoznajo lastnico kotička, kjer bodo začasno živeli. Da bi bile nastanitve preko Airbnb konkurenca hotelom, pa ne verjame. "Zasebne nastanitve ljudje izberejo, ker prinašajo edinstveno izkušnjo, ki jo hoteli nikoli ne bodo mogli zagotoviti. A za to se odločijo prav posebni gostje," pravi. Svoje stanovanje oddaja približno šest tednov na leto.
Dodatno olje na jezo hotelirjev je medtem prilila še država, ki je spremenila zakonodajo tako, da lahko Francozi svoje stanovanje oddajajo štiri mesece na leto. Davčni upravi morajo prijaviti prihodke, ni pa jim treba plačati številnih dajatev, ki doletijo hotelirje.
Medtem ti opažajo, da Airbnb ni več njihova edina spletna konkurenca. Vse bolj se namreč uveljavljajo tudi drugi sorodni servisi kot sta Wimdu in HouseTrip.
Ne le kot paradni konj na svojem področju, Airbnb je tudi v svetu startupov zgled svojevrstnega uspeha. Vrednost družbe je ocenjena na 25,5 milijarde evrov. Gre pa za družbo, ki je ob ustanovitvi leta 2008 komaj zbrala zagonski kapital.
Soustanovitelj Brian Chesky je dejal, da je spisal številne prošnje za sredstva. V enem od poskusov jih je razposlal sedem, od tega dobil pet zavrnitev, dva naslovnika nista nikoli odgovorila. Je pa v enem od zavrnitvenih pisem pisalo, da sredstva niso odobrena, ker se projekt osredotoča na neperspektivno branžo.
Chesky danes tudi opozarja vlagatelje, ki so ga takrat zavrnili, da so jim takrat v zameno za sredstva ponujali do 10 odstotni delež v podjetju, pa ni bilo interesa. Kot smo že omenili – danes je družba vredna 25 milijard dolarjev. "Imejte to v mislih, ko naslednjič zavrnete vlaganje v neko idejo," sporoča vlagateljem.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.