Znanost in tehnologija

Uporaba interneta v Sloveniji narašča

Ljubljana, 10. 10. 2007 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, L.H.
Komentarji
6

V Sloveniji je imelo v prvem letošnjem četrtletju dostop do interneta 58 odstotkov gospodinjstev in 96 odstotkov podjetij.

Dostop do interneta je imelo prek širokopasovne povezave 44 odstotkov gospodinjstev, kar je 10 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Najbolj, z 21 na 29 odstotkov, se je povečal delež gospodinjstev z dostopom prek povezave xDSL (ADSL, VDSL), pa tudi tistih s kabelskim dostopom, z 11 na 13 odstotkov.

Internet v Sloveniji uporablja že več kot polovica gospodinjstev
Internet v Sloveniji uporablja že več kot polovica gospodinjstev FOTO: Reuters

Vzporedno se je zmanjšal dostop do interneta prek ozkopasovnih povezav. Modem je uporabljalo 9 odstotkov gospodinjstev, kar je za 7 odstotkov manj kot v primerjalnem obdobju. Upad ozkopasovnega dostopa do interneta je bil povezan tudi z upadanjem deleža gospodinjstev s klasičnim fiksnim telefonom. Teh je bilo 83 odstotkov oziroma za 5 odstotkov manj kot pred enim letom.

V prvem četrtletju je bilo tudi več rednih uporabnikov interneta. Uporabljalo ga je nekaj manj kot 950.000 oseb oziroma 56 odstotkov oseb v starosti od 10 do 74 let, kar je dva odstotka več kot v enakem obdobju lani. Dnevnih uporabnikov interneta je bilo 40 odstotkov. Več oseb je internet uporabljalo doma, gospodinjstva z otroki pa so bila mnogo bolje opremljena z internetom kot gospodinjstva brez otrok.

Spletna e-uprava priljubljena pri podjetjih

Do interneta je v prvem četrtletju dostopalo 96 odstotkov podjetij z 10 ali več zaposlenimi, kar je toliko kot v enakih obdobjih v zadnjih dveh letih. 17 odstotkov podjetij je imelo le ozkopasovni dostop do interneta, 79 odstotkov podjetij pa je do interneta dostopalo prek širokopasovne povezave.

Elektronsko pošto je uporabljalo 45 odstotkov oseb, telefoniranje prek interneta in videokonferenco je uporabljalo 9 odstotkov oseb, 19 odstotkov oseb pa je obiskalo forum, klepetalnico ali blog in sodelovalo v teh oblikah spletnega komuniciranja. Spletne radijske postaje je poslušalo 18 odstotkov oseb, spletne TV-oddaje pa je gledalo 16 odstotkov oseb. 21 odstotkov oseb je že kdaj opravilo internetni nakup, za izobraževanje pa ga je uporabljalo 29 odstotkov oseb.

Podjetja so uporabljala internet predvsem za e-upravo. To možnost je v prvem četrtletju uporabilo 83 odstotkov podjetij, kar je za osem odstotnih točk več kot v enakem obdobju lani. 78 odstotkov podjetij je prek interneta pridobivalo informacije, 76 odstotkov podjetij je po tej poti pridobivalo le obrazce, 61 odstotkov podjetij pa je izpolnjene obrazce tudi vračalo prek spletnih strani e-uprave.

92 odstotkov podjetij je internet uporabljalo za opravljanje bančnih in finančnih storitev, za izpopolnjevanje in izobraževanje svojih zaposlenih pa je internet uporabljajo 47 odstotkov podjetij. V prvem četrtletju je imelo spletno stran 67 odstotkov podjetij (lani 62 odstotkov). Od teh jih je 89 odstotkov na spletnih straneh predstavljajo svoje izdelke in storitve, 47 odstotkov jih je nudilo dostop do katalogov in cen izdelkov in storitev podjetja, 29 odstotkov pa je nudilo poprodajne storitve za svoje stranke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

grizzly
28. 10. 2007 00.23
Pri nas so še na cerkev inštalirali omarico z optičnim kablom (T-2)! Heh,--
Heracles
18. 10. 2007 15.13
kot prvo.kako naj bi ti vedel od kod sem jaz? kot drugo...želiš kaj povedat s tem robert?
Travar
18. 10. 2007 08.46
Tudi po komentarjih tukaj se vidi, da je internet že prišel v vsako vas. Ruralci...
xes
17. 10. 2007 14.02
love.doctor: imas prav pokritost je vecji problem... racunalnik brez interneta je dandanes brzkone bolj nadomestek za pisalni stroj ali pa igralno konzolo.... UMTS je dalec predrag, pa tudi pokritost je porazna, telekomov wimax pa kljub obvezi o pokritosti prebivalstva iz pogodbe z drzavo ze krepko zamuja zadnji vlak.
Heracles
14. 10. 2007 22.19
narašča kolikor majo ljudje denar za računalnike. veliko družin nima računalnika...ali pa ga ima le za pisanje v wordu in kaj podobnega. prav tako ni zanimanja. moramo upoštevat da 3/4 upokojencev tud prbližn ne zanima internet. kot zadnje pa je tu tudi pokritost z internetnim omrežjem. v sloveniji je kar precej območij, kjer interneta preko kabla enostavno nemorejo priključiti. tisti preko gprs ali umts je pa predrag za njih.itd itd itd.vedno se vse ustavi pri denarju
rewritable@email.si
14. 10. 2007 21.57
ITAK, da narašča!!! Ampak prepočasi!