

Države na afriški celini so doslej za dostop do interneta uporabljale analogno in satelitsko mrežo, ki seveda ne omogočata tako velikih zmogljivosti kot optika. Zdaj bo drugače. Podmorski optični kabel, ki prinaša širokopasovno internetno povezljivost vzhodni Afriki, je iz Združenih arabskih emiratov konec junija dosegel kenijsko obalo, delovati pa je začel pred dnevi.
Gre za projekt, ki ga skupaj razvijajo kenijska vlada, podjetje Emirates Telecommunication Technology (Etisalat) in konzorcij lokalnih investitorjev. S 4500 kilometrov dolgim kablom, ki se razteza med Kenijo in Združenimi arabskimi emirati, nameravajo povečati zmogljivost internetnih povezav in občutno zmanjšati stroške telekomunikacij, posebej prenosa podatkov v omenjeni regiji.
Projekt so zagnali leta 2006, takrat so njegovo vrednost ocenili na 82 milijonov dolarjev, kot alternativo kablu East African Submarine Cable System, za katerega je vlada menila, da je obvladovan s strani Južne Afrike.
Analitiki menijo, da bo prihod širokopasovnega interneta predstavljal pomebno spodbudo za dodaten razvoj gospodarstva in podjetništva na afriški celini, saj si je moderno poslovanje dandanes težko predstavljati brez hitrega interneta. Kdor je bil v kateri izmed afriških držav, se je soočil z dejstvom, da je internet tam zelo počasen, morda primerljiv s pionirskimi leti razvoja interneta v Evropi ali ZDA. Poleg tega je dostop do spleta zelo drag in domačinom praktično nedosegljiv, zato je v cybercafejih opaziti večinoma le tuje turiste.
Toda kmalu naj bi bilo drugače, saj je na ulicah večjih afriških mest že videti delavce, ki polagajo optične kable. Padle naj bi tudi cene dostopa do interneta, kar naj bi prineslo tudi siceršnji napredek.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.