Tudi, če niste bili med tistimi, ki so se odločili za namestitev novega operacijskega sistema Windows 10, se ta samodejno nalaga na vašo napravo, poroča Guardian.
Ta se namreč na naprave uporabnikov prenaša kot del samodejnih posodobitev. Tudi na Microsoftu so potrdili, da na naprave uporabnikov samodejno nalaga Windows 10, tudi če se za namestitev tega operacijskega sistema niso odločili.
Bralec Inquirerja je ugotovil, da samodejna naložitev zavzame med 3,5 in 6 gigabajtov pomnilniškega prostora na računalniku uporabnika. Nekaj novejših računalnikov z nameščenim sistemom Windows, vključno s tabličnimi računalniki, ima zelo majhne pomnilniške prostore. Nekateri imajo le 32 gigabajtov pomnilnika, namestitev Windows 10 pa tako zavzame kar 19 odstotkov vsega razpoložljivega prostora.
Nov operacijski sistem se naloži v ozadju, česar pa uporabnik niti ne zazna. Če uporablja počasno internetno povezavo, to lahko izjemno upočasni njeno hitrost in kar je huje, lahko pri tistih, ki imajo omejeno porabo prenosa podatkov, povzroči visoke stroške.
Poročila uporabnikov kažejo, da se Windows 10 naloži na računalnike, ki uporabljajo operacijski sistem Windows 7, 8 in 8.1, če imajo ti vključeno samodejno posodabljanje. To je sicer priporočljivo, ker posodobitve nalagajo nujne popravke za varnostne pomanjkljivosti ter varnostne posodobitve.
A Windows 10 ne spada med njih, ne gre le za nekakšno varnostno posodobitev, ki odpravlja določene težave, temveč gre za popolnoma novo različico operacijskega sistema Windows.
"Posameznikom, ki so se odločili, da prejemajo samodejne posodobitve preko sistema Windows Update, pomagamo, da se njihove naprave pripravijo na morebitno namestitev Windows 10. Prek posodobitev nalagamo programe, ki jih bodo potrebovali, če se bodo odločili za nadgradnjo," so v izjavi povedali na Microsoftu.
Windows 10 se ne bo namestil, če uporabnik tega ne bo potrdil, kar pomeni, da bodo te datoteke zasedale pomnilniški prostor njegove naprave, tudi če nima nobenega namena kadarkoli nadgraditi svojega operacijskega sistema.
Lahko pa vodi tudi v to, da vam bo računalnik ob vsakem vnovičnem zagonu ponujal možnost, da namestite nov operacijski sistem. Kar pomeni, da če tega ne želite storiti, boste morali ob vsakem zagonu vaše naprave potrditi, da ne želite namestiti Windows 10.
"Ko bo posodobitev pripravljena, bomo uporabniku ponudili, da na svojo napravo namesti Windows 10," so pojasnili na Microsoftu.
Sodeč po podatkih, ki jih je zbralo spletno analitično podjetje StatCounter, je Windows 10 do avgusta naložilo 4,9 odstotkov uporabnikov. Windows 7 uporablja 48,1 odstotka uporabnikov, a je številka uporabnikov Windows 10 že zdaj večja, kot je bila številka uporabnikov, ki so v prvem mesecu namestili Windows 7 in 8, po tem, ko sta postala na voljo.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.