Družbena omrežja so odraz, kaj ljudi najbolj zanima, najbolj zaznamuje. Twitter je sporočil, katere teme so najbolj zaznamovale iztekajoče se leto.
1. Francija - napada na Charlie Hebdo in Pariz
Novice o napadih na Franciji so se kot blisk razširile po Twitterju. Januarja se je zgodil napad na urednike in novinarje satirične revije Charlie Hebdo, ki so ga številni razumeli kot napad na svobodo govora. Takrat so mnogi zapise na Twitterju pospremili z oznako oziroma hashtagom ''Je Suis Charlie'' (Jaz sem Charlie) in s tem izrazili solidarnost in podporo žrtvam ter zahtevo po svobodi govora. 10 mesecev kasneje je znova v ospredju Pariz, saj so teroristi v noči s 13. na 14. november pobili 130 ljudi. Novica je obkrožila svet in najbolj popularna sta postala hashtaga #PrayForParis (molite za Pariz) in #ParisAttacks (napadi na Pariz).
2. Črna življenja štejejo
Gibanje Črna življenja štejejo (#BlackLivesMatter) je postalo eno najmočnejših družbenih gibanj leta 2015. A vse se je začelo z oznako #BlackLivesMatter, tvitnjena je bila okoli 9-milijonkrat. Gre za nadpomenko, ki je združila dogodke v Fergusonu, Charlestonu in Baltimoru.
3. Enakost pravic do poroke
Na Twitterju so številni proslavljali legalizacije istospolnih porok v številnih državah, med drugim v ZDA in na irskem. Oznaka #HomeToVote je postala priljubljena, ko so se Irci vračali domov, da so lahko glasovali na referendumu o pravicah istospolnih, #LoveWins pa je bila oznaka, s katero so uporabniki Twitterja označili zapise o odločitvi sodišča, da dovoli poroke istospolnih parov v ZDA.
4. Begunci dobrodošli
Letošnje leto je zagotovo zaznamovala begunska kriza, kar je bilo očitno tudi na Twitterju, saj so številni izrekali dobrodošlico (#RefugeesWelcome) beguncem in migrantom, ki so zavetje iskali v Evropi. Številni so s to oznako opozarjali tudi na to, da naj evropske države odprejo vrata beguncem.
5. Ahmed in njegova ura
Močno je razburila zgodba 14-letnega Ahmeda Mohameda, ki so ga pridržali, ker je v šolo v Teksasu prinesel doma narejeno digitalno uro, a pristojni so menili, da je bomba. Fotografija vklenjenega najstnika je postala viralna, ob tem pa tudi #IStandWithAhmed (stojim z Ahmedom).
6. Volitve
Na Twitterju se krešejo tudi mnenja o volitvah. Največ se je govorilo o izidih v Argentini, Kanadi, Singapurju, Indiji in Veliki Britaniji.
7. Svetovno nogometno prvenstvo za ženske
Oznaka #FIFAWWC je bila dodana večini zapisov o svetovnem nogometnem prvenstvu za ženske, ki je poleti potekal v Kanadi. Od 6. junija do 5. julija so imeli tviti z oznako #FIFAWWC 9 milijard ogledov, kar prvenstvo uvršča med največje športne dogodke tega leta.
8. Pluton
Twitter, ko je sonda New Horizons leta 2006 zapustila Zemljo in odpotovala proti Plutonu, še ni obstajal. 14. julija, ko se je sonda najbolj približala pritlikavemu planetu Plutonu, pa so zabeležili kar milijon tvitov z oznako #PlutoFlyby.
9. Obleka
Ne le na Twitterju, praktično povsod se je nekaj dni konec februarja govorilo samo o obleki. Tisti obleki, zaradi katere so potekali spori, kakšne barve je - je belo-zlata ali črno-modra. Verjetno se odgovori zaradi optične iluzije še vedno niso poenotili, a dejstvo je, da smo o obleki 26. in 27. februarja zapisali več kot 4,4 milijona tvitov.
10. Caitlyn Jenner
Ko je Caitlyn Jenner ustvarila profil na Twitterju, je le v nekaj urah dosegla milijon sledilcev. Šlo je za najhitrejši primer osebe, da je dosegla milijon sledilcev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.