Psihologi z univerze v Utahu so objavili raziskavo, ki pravi, da so vozniki avtomobilov, ki med vožnjo prostoročno ali ročno telefonirajo, enako nevarni kot vinjeni vozniki.
“Ugotovili smo, da so vozniki, ki se med vožnjo pogovarjajo po mobilniku, enako ‘škodljivi’, kot če vozijo pod vplivom alkohola,” je pojasnil soavtor raziskave Frank Drews. “Zakonodaja bi morala prepovedati uporabo mobilnih telefonov med vožnjo.” Glavni avtor raziskave, profesor David Strayer, dodaja: “Medtem ko vozite v vinjenem stanju, ogrožate sebe in druge ljudi. Na enak način ogrožate, če med vožnjo uporabljate mobilni telefon. Stopnja škodljivosti je zelo podobna.”
Raziskava potrjuje prejšnje raziskave, ki so pokazale, da voznika moti predvsem pogovor sam in ne način uporabe mobilnika. 40 sodelujočih v raziskavi je na štiri načine uporabljajo simulator vožnje: enkrat brez motečih elementov, drugič so med vožnjo držali mobilnik in se pogovarjali, tretjič so telefonirali prostoročno, četrtič pa so bili pod vplivom alkohola. Udeleženci so vozili za varnostnim avtomobilom, ki je postopoma zaviral. Raziskovalci so ugotovili, da tako prostoročno kot ročno telefoniranje v enaki meri motita voznika pri spremljanju prometa. Rezultati so tako postavili pod vprašaj predpise, ki med vožnjo prepovedujejo ročno telefoniranje in dovoljujejo prostoročno uporabo mobilnih telefonov.
Raziskava je še pokazala, da so vozniki, ki so telefonirali, vozili nekoliko počasneje in zavirali kasneje kot vozniki, pri katerih ni bilo motečih elementov. Najpočasnejši so bili vinjeni vozniki, vendar so vozili bolj agresivno kot ostali vozniki. Avtomobilu so sledili na krajši varnostni razdalji, pred trkom bi reagirali le štiri sekunde, na zavoro pa so močneje pritiskali.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.