Microsoft se že leta ubada s težavami zaradi varnostnih vrzeli, ki jih imajo njegovi operacijski sistemi. Windows Vista, ki naj bi se za neposlovne uporabnike 30. januarja končno pojavil na trgu, naj bi bil nekaj povsem drugega. Vsaj tako so razmišljali pri Microsoftu, ko so k sodelovanju povabili ameriško tajno službo National Securitiy Agency (NSA).
Po poročanju Washington Posta so v ta namen pri NSA sestavili dve ekipi, 'rdečo' in 'plavo', ki sta se pomerili pri preizkušanju varnostnih standardov novega operacijskega sistema. 'Rdeči' so bili 'slabi fantje', ki so skušali vdreti v Vistov sistem, medtem ko so člani 'plavih' pripravljali obrambo z izpopolnjevanjem konfiguracije operacijskega sistema.
"Naš cilj je bil, da pomagamo pri izboljšanju varnosti sistema," je povedal Tony W. Sager, ki je pri NSA pristojen za informacijsko varnost. Pri Microsoftu so priznali, da niso sodelovali le z NSA, temveč tudi z Natom in drugimi ustanovami v tujini, in to le na lastno željo. "Drugih mednarodnih ustanov ne morem poimenovati," je povedal Microsoftov menedžer za področje varnosti Donald R. Armstrong, ker naj bi te ustanove prosile za anonimnost.
Varnostni izvedenec NSA Sager je dejal, da je tesno sodelovanje z Microsoftom v interesu ameriškega obrambnega ministrstva. "Konec koncev uporabljajo Windows tudi oni," je povedal Sager. Po navedbah Microsofta ne gre za prvo tovrstno sodelovanje z NSA, saj jim ta že štiri leta pripravlja svoje ekspertize za Windows XP in Windows Server 2003, poroča Washington Post.
Ali je pri tem ameriška obveščevalna služba v Visto vgradila kakšne svoje 'programčke', pa ni samo vprašanje, ki bi zanimalo zgolj ljubitelje teorij zarote. NSA je pojasnila, da naj bi v operacijskem sistemu izboljšala zgolj varnostne funkcije. Načeloma bi imela NSA še kako velik interes, da si zagotovi lahek dostop v tuje računalnike, saj je konec koncev pristojna prav za prisluškovanje, zasledovanje in zbiranje podatkov, čeprav pri tem ni vedno uspešna. "NSA je zelo dobra pri iskanju orožja za množično uničevanje, ki v resnici sploh ne obstaja," komentirajo na spletni strain The Inquirer.
Priznanje Microsofta, da sodeluje z NSA pa ne prinaša zgolj prednosti, saj vnaša dvom v varnost Viste, čeprav računalniški gigant iz Seattla prisega, da ameriški obveščevalci niso vgradili nikakršnih 'stranskih vrat' v njegov operacijski sistem. Izvedenci ob tem menijo, da bi bilo za Microsoft skrajno tvegano, če bi kaj takega v resnici tudi omogočil. Kakor hitro bi namreč strokovnjaki identificirali varnostno luknjo, ki bi bila povezana z brkljanjem ameriške tajne službe po programu za Visto, bi se lahko Microsoftu obrisal pod nosom za dobiček, saj bi mu posel po vsem svetu v trenutku propadel. Le kdo bi bil potem še pripravljen kupiti program, za katerega bi vedel, da lahko vanj vsak trenutek vdre ameriška obveščevalna služba, menijo eksperti.
Že leta 1999 so se pojavili namigi nekega varnostnega strokovnjaka, da naj bi v različicah Windowsa obstajala t.i. stranska vrata. Microsoft je te očitke zavrnil kot "vihar v kozarcu vode", češ da domnevna stranska vrata služijo za preverjanje digitalnih podpisov podjetij.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.