Znanost in tehnologija

Tajna služba za Visto

Washington, 12. 01. 2007 17.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Pri Microsoftu so priznali, da je pri izdelavi novega operacijskega sistema sodelovala tudi ameriška NSA.

Microsoft se že leta ubada s težavami zaradi varnostnih vrzeli, ki jih imajo njegovi operacijski sistemi. Windows Vista, ki naj bi se za neposlovne uporabnike 30. januarja končno pojavil na trgu, naj bi bil nekaj povsem drugega. Vsaj tako so razmišljali pri Microsoftu, ko so k sodelovanju povabili ameriško tajno službo National Securitiy Agency (NSA).

Po poročanju Washington Posta so v ta namen pri NSA sestavili dve ekipi, 'rdečo' in 'plavo', ki sta se pomerili pri preizkušanju varnostnih standardov novega operacijskega sistema. 'Rdeči' so bili 'slabi fantje', ki so skušali vdreti v Vistov sistem, medtem ko so člani 'plavih' pripravljali obrambo z izpopolnjevanjem konfiguracije operacijskega sistema.

Pisarna za obveščevalne operacije ameriške tajne službe NSA: Potrditev, da ima Vista vgrajena stranska vrata za potrebe ameriških obveščevalcev, bi za Microsoft pomenila polom.
Pisarna za obveščevalne operacije ameriške tajne službe NSA: Potrditev, da ima Vista vgrajena stranska vrata za potrebe ameriških obveščevalcev, bi za Microsoft pomenila polom. FOTO: Reuters

"Naš cilj je bil, da pomagamo pri izboljšanju varnosti sistema," je povedal Tony W. Sager, ki je pri NSA pristojen za informacijsko varnost. Pri Microsoftu so priznali, da niso sodelovali le z NSA, temveč tudi z Natom in drugimi ustanovami v tujini, in to le na lastno željo. "Drugih mednarodnih ustanov ne morem poimenovati," je povedal Microsoftov menedžer za področje varnosti Donald R. Armstrong, ker naj bi te ustanove prosile za anonimnost.

Varnostni izvedenec NSA Sager je dejal, da je tesno sodelovanje z Microsoftom v interesu ameriškega obrambnega ministrstva. "Konec koncev uporabljajo Windows tudi oni," je povedal Sager. Po navedbah Microsofta ne gre za prvo tovrstno sodelovanje z NSA, saj jim ta že štiri leta pripravlja svoje ekspertize za Windows XP in Windows Server 2003, poroča Washington Post.

Ali je pri tem ameriška obveščevalna služba v Visto vgradila kakšne svoje 'programčke', pa ni samo vprašanje, ki bi zanimalo zgolj ljubitelje teorij zarote. NSA je pojasnila, da naj bi v operacijskem sistemu izboljšala zgolj varnostne funkcije. Načeloma bi imela NSA še kako velik interes, da si zagotovi lahek dostop v tuje računalnike, saj je konec koncev pristojna prav za prisluškovanje, zasledovanje in zbiranje podatkov, čeprav pri tem ni vedno uspešna. "NSA je zelo dobra pri iskanju orožja za množično uničevanje, ki v resnici sploh ne obstaja," komentirajo na spletni strain The Inquirer.

Priznanje Microsofta, da sodeluje z NSA pa ne prinaša zgolj prednosti, saj vnaša dvom v varnost Viste, čeprav računalniški gigant iz Seattla prisega, da ameriški obveščevalci niso vgradili nikakršnih 'stranskih vrat' v njegov operacijski sistem. Izvedenci ob tem menijo, da bi bilo za Microsoft skrajno tvegano, če bi kaj takega v resnici tudi omogočil. Kakor hitro bi namreč strokovnjaki identificirali varnostno luknjo, ki bi bila povezana z brkljanjem ameriške tajne službe po programu za Visto, bi se lahko Microsoftu obrisal pod nosom za dobiček, saj bi mu posel po vsem svetu v trenutku propadel. Le kdo bi bil potem še pripravljen kupiti program, za katerega bi vedel, da lahko vanj vsak trenutek vdre ameriška obveščevalna služba, menijo eksperti.

Že leta 1999 so se pojavili namigi nekega varnostnega strokovnjaka, da naj bi v različicah Windowsa obstajala t.i. stranska vrata. Microsoft je te očitke zavrnil kot "vihar v kozarcu vode", češ da domnevna stranska vrata služijo za preverjanje digitalnih podpisov podjetij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (30)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

gregor171
30. 01. 2007 12.15
desnaleva: Linuxa ni potrebno kupovati, čeprav ga tudi prodajajo. Samo downloadaš, zapečeš kot iso in inštaliraš. Suse ima baje sedaj prijazno namestitev, Kubuntu je ;-)) Večino spletnih strani je na linuxu, samo potrebuješ nekaj več znanja. Skriti Vohun: Seveda! Vista je bolj varna, a z varnostjo pri MS ne mislijo virusov, temveč varujejo uporabnike pred nelegalnimi filmi, mp3 --> varujejo te pred kršenjem avtorskega prava ;-)) PS: Linux že dolgo ni več bav-bav
gregor171
30. 01. 2007 11.55
Vista?? NE HVALA! Kdor se vsaj malo razume z računalnikom, bo brez težav našel zase brezplačeno distribucijo Linuxa, ki bo zadovoljila vse njegove potrebe (Kubuntu, Ubuntu, SuSe, Fedora..)
alanpavlic
22. 01. 2007 12.40
popolnoma se strinjam, dokler MSW kolikor toliko dela in je, ce je "ukraden" zastonj in nihce se ne tece za vami (inspektorji), je MSW kar se da udobno uporabljati. Vendarle, ce pa imate posebne potrebe (razvijanje ipd......)je v linux-il lazje (odprtokodni sitem). Predvsem pa bi bilo dobro, da si pogledate specifikacijo delovanja VISTA-e - spet bo kar lep paket uporabnikov preslo na linux.
K_K
19. 01. 2007 11.31
v prispevku 19.01.2007 | 11:23 je izpadel znak za USD - ameriški dolalr in sicer dvakrat za veliko črko M !? Ali kdo ve, kako je ta dolarski znak treba napisat ???
K_K
19. 01. 2007 11.23
Na svetu brez dvoma prevladuje M, toda v letu 2006 je bilo nekaj dogodkov, primerov, ki nakazujejo, da ta prevlada počasi prihaja ob sapo! 1. IBM na svojih namiznih osebnih računalnikih (desktops) ne bo uporabljal M Viste. Oktobra 2006 je prekinil pogodbo z MS ter bodo z julijem 2007 njegovi zaposleni začeli uporabljati Red-Hat Linux. 2. Mestna uprava München z okoli 14.000 zaposlenimi prehaja na Linux. 3. Linux distribucija Ubuntu je po izboru PCWorld med 100 najboljši produkti v letu 2006 zasedla zavidljivo 27 mesto. 4. Policija v Kentu, Velika Britanija, je z prehodom na SuSE Linux znižala stroške za 90. 5. Mestna uprava Chicago je z prehodom na Linux prihranila 85. 6. Južna Koreja je ''preselila'' okoli 120.000 uslužbencev na Linux delovne postaje. Vlada letos kupujejo še novih 120.000 kopij Hancom Linux Deluxe, kar bo pomenilo okoli 1/4 vseh, ki so uporabljali Windows. 7. Indijska zvezna država Kerala uvaja Linux v okoli 12.500 šolah. 8. Venezuela (vlada) striktno uvaja Open Source Software, t.j. tudi Linux. 9. Dell, eden večjih na računalniškem področju, vsakemu refundira stroške, ki opusti Windows operacijski sistem: potrošnik je Bog in batina !!! 10. Slovenija cinca in plačuje tam, kjer ni prev nobene potrebe !!! M dobiva vse močnejšo konkurenco.
makajjezvami
18. 01. 2007 14.52
Linux bom kot 1. OS uporabljal, ko bom v penziji. Takrat bom mogoče imel čas prebrat 20 forumov preden mi bo uspelo npr. TV kartico pravilno poštimat. Dokler se pa da windowse zastonj dobit ter je večina programov in gonilnikov pisana za njih bodo pa kr winsi v redu. Varnost (in nadloge) je pa zelo relativna in je precej odvisna od uporabnika samega.
alanpavlic
17. 01. 2007 09.44
Jaz sem se šele pred kratkim začel ukvarjati z Linuxom. Zakaj je linux in ostalo zastonj? Al pa tud ne! Linux in večina programske opreme za linux je zastonj, ker ni licencirano oz. za vsem skupaj stoji t.i. "GNU GPL (General Public Licence". Iz ene knjigse sem prebral, pa bom tule probal cist na kratko: Programje, ki ga pokriva GPL ni v javni lasti, avtor je znan. Avtor lahko razširja svoje programe prezplačno (lahko jih tudi prodaja), na razpolago mora dati tudi svojo izvorno kodo. Nikakor ne sme omejiti svojega produkta z novo bolj restriktivno licenco. Kdor dobi tako programsko opremo (zastonj ali pa ce je kupil) ima pravico to naprej posredovato zastonj ali pa tudi prodati (ce je kdorkoli pripravljen placati) in ne samo to, lako to programje spremeni, dogradi in spet da na razpolago svetu (zastonj ali pa tud ne, lahko prodaja, ce mu to uspe). No, ta GPL je razlog, zakaj se linux (in ostalo podobno programje) tako hitro razvija. Kdor bi hotel kaj vec vedeti (morda nisem kaj prav napisal ali pa razlozil), je na spletu zanimivo branje (dam ang. in slo. razlicico datoteke): "Linux Installation and Getting Started 3.2.pdf" "Linux Installation and Getting Started 3.2-SLO.pdf" Je dokaj prebavljiva zadeva, ce si kolikor toliko noter. Seveda uporabniki WIN, ki delajo samo z office orodji se bodo tezko prebili.
IT_kritik
16. 01. 2007 08.13
Še nekaj je potrebno povedati tistim, ki bi se zaradi takšnega ali drugačnega razloga zagreli za Linux. Obstaja komercialni program za prilagoditev MS Office na Linux z imenom Cross over office. Z njim lahko instaliramo MS Office na Linux in ta deluje precej dobro. Seveda sem sam velik zagovornik odprtih formatov in moja največja kritika slovenskih javnih državnih portalov je prav ta, da ne ponujajo ODF formatov za svoje obrazce ampak v veliki večini samo doc. Prav takšne stvari ovirajo uporabnike odprte kode. Lepo je sicer videti, da obstajajo razpisi za podporo odprtokodnih projektov vendar to ni dovolj. gregor.marinc daleč od tega, da bi bil Linux samo za domačo uporabo. Za linux OS se dobi veliko zelo kvalitetnih komercialnih programov. Dosti programov, ki se jih dobi zastonj iz interneta pa je dobrih in včasih še celo boljših od komercialnih napisanih za Win OS. Kar se tiče pa lepote namizji (domnevam, da je malo ljudi ki bi radi imeli samo server) poglejte si XGL in Beryl na google video :) Sam sem že 4 mesce čisto navdušen nad mojo novo igračo.. LP
kuli.linux
15. 01. 2007 23.39
Debata se je že kar razvila. Službeno uporabljam windows doma Linux. Glede kompatibilnosti dokumentov, ki so narejeni v MS Office v Linuxu ni težav. Res je, da je potrebno dokumente, ki so narejeni v Open Office (Linux), mmogrede OO je napisan tudi za WIN, pretvoriti v windows poznano obliko. Obratno tega ni potrebno. Linux okolje je kar se tega tiče bolj prijazno. Ne strinjam se s tem, da je Linux predvsem za domačo uporabo. Je precej dober in predvsem stabilen OS. Poglavitna prednost je ta, da ko ga enkrat nastavimo dela in se nam ni več potrebno ukvarjati z vsemi možnimi nastavitvami in prilagajnji. Največja prednost je ta, da ne porabimo veliko časa in procesorske moči za odstranjevanje in obrambo pred raznimi virusi in ostalo nadlogo, ki napada WIN. Glede izbire OS presodite sami glede na potrebe in finančne možnosi. Dokler ima večina domačih uporabnikov "nelegalne win" je to OK, kadar opremljamo podjetja je treba vse gledati skozi denar. Dejstvo je, da so windowsi preživeli zaradi velike piratizacije svojih izdelkov in smo oz. ste se jih v veliki večini navadili. LP
peksic
15. 01. 2007 20.50
hja, tezko je preit popolnoma na Linux. dejstvo je, da office dokumenti niso berljivi, tako kot bi morali bit. za programcke, pisane striktno za windows okolje, obstaja emulacija (wine)..ponavadi dela ok, ni pa nujno da vedno;)sploh pa, linux je le eden od operacijskih sistemov. obstaja se vrsta drugih: freebsd,openbsd,netbsd,solaris,aix etd..,ki pa se res bolj uporabljajo na streznikih - seveda pa ni nujno. programska oprema, ki deluje na linuxu, pa deluje brez tezav v prejle omenjenih os-ih. u, se komentar desnilevi: absolutno! vecina spletnih streznikov deluje na linuxu ali prej omenjenih osih..kar se tice pa finca je pa tako: linux je le jedro, ne operacijski sistem. finec je razvij jedro, vse ostalo pa je bilo dodano kasneje..laicno povedano ;) vsem bodocim zanesenjakom pa svetujem uporabo fedore, ubuntu-a ali fedore. pa nc se bat uporabe teh OS-ov, ker niso prav noben bau bau.. kasneje opazis, da so se lazji za uporabo kot windows (ce izvzamemo ukazno vrstico).
desnaleva@email.si
15. 01. 2007 19.56
Kaj pa svoje spletne strani, a lahko postavljaš na Linuxovih stežnikih? In tale Linux, kdo ga je pravzaprav ustvaril? A je res nek Finski zagnanec ustvaril ta OS, ki ga menda lahko vsak, kdor ima kaj znanja, dopolnjuje? Jaz ga sicer ne bi mogla, četud bi blo to res, ker sem Vilma Kremenčkova glede računalnikov!
IT_kritik
15. 01. 2007 15.29
Linux se res hitro razvija in je čisto zadovoljiv za navadnega uporabnika. Problemi nastanejo takrat, ko je naprimer potrebno pisat ali brat določene wordove dokumente. Za to je seveda kriv Microsoft, ki poskuša na trgu obdržat monopol. Problem linuxa je to, da je preveč robusten za nastavljanje določenih stvari. Računalnik je včasih potrebno kupiti takšen, da je strojna oprema podprta v Linux OS printerji etc. Linux je varen predvsem zaradi raznolikosti. Tako si lahko izbereš med večimi "proizvajalci".Obstaja Ubuntu, Suse, Red Hat,Debian in še mnogo drugih.Suse je tako najbolj primeren za začetnike, saj se mnogo stvari lahko nastavi z grafičnim vmesnikom. Prav tako je zelo dober Ubuntu, vendar je za začetnika mogoče malenkost preveč robusten saj je potrebno včasih nastavljati stvari s pomočjo ukazne vrstice. Tisti, ki bi se odločili za uporabo Linux OS vam predlagam da ste potrpežljivi prvo instalacijo pa vam priporočam, da opravite z nekom , ki malo bolje pozna računalništvo ali pa si navodila za instalacijo dobro preberete še posebej v primeru dvojnega zaganjanja sistema (dual boot-Win in Linux na istem računalniku) Poleg tega je na internetu veliko forumov na katerih lahko vprašate za nasvete glede stvari povezane z uporabo.
ernest83
15. 01. 2007 11.47
Odvisno kaj delaš. Za internet in office je linux čisto dost, večina ljudi drugega ne rabi, za vse drugo se tudi najde kak program, večinoma zastonj. Če rabiš neke specialne programe (kot so igre), ki delajo samo v windowsih pa itak nimaš izbire. Nekdo je dol vprašal....ne, NI ti treba kupiti linuxa, ker je itak zastonj:)
civitasstain@gmail.com
15. 01. 2007 11.39
od Windowsa preiti na Linux je ze prolem. Linux-u manjkajo komercijalni programi in Linux je v bistvu boljsi za serverje in ne za navadne porabnike. Seveda, ce se ne bi imel racunalnika bi svetoval Apple (s katerim delam tudi jaz in ga vsakemu priporociim)
Eh folk, čist stvarno gledano: V NSA so zaposleni največji strokovnjaki za tvort in razbijat zaščito. Dvomim, da so Linux (ki je sicer odlično konkurira Windowsom) zaščitl boljši strokovnjaki kt pa pr Windowsih. Pa tud če bi pr NSA pustil za odtenek lažjo možnost vdora v sistem, brez skrbi, d bi hekerji po svetu takoj pogruntal to "namerno" šibko točko... Kar pa nikakor ne bi bilo dobro tudi za NSA. Gotovo pa tam razpolagajo z znanjem vdorov v tako Windowsove, kot Linuxove sisteme. Tako pač zna bit, in mi tega verjetn ne bomo mogl nikol spremenit. (To je samo hipoteza.)
desnaleva@email.si
14. 01. 2007 21.13
Gregor, zakaj Lunux ni ranljiv? A zato, ker je za snovalce virusov nezanimiv, ker tistih nekaj uporabnikov ni dost velika ciljna populacija? Kaj pa če bi bilo uporabnikov recmo 90, pol bi se našli najbrž tud virusi? Al je sistem res bolj popoln? Čudno se mi zdi, da če je vse zastonj, zakaj ga ne uporablja cel svet? Zakaj bi pol nekdo kupoval MS? Zaradi imena? Nepoznavalec teh sistemov ima milijon vprašanj. Kdo mi odgori?
kuli.linux
14. 01. 2007 20.45
Če še ne poznate windows okolja se boste vsekakor lažje navadili na LINUX. Vse je v Slovenščini in glede na to če se ne spoznate na računalništvo tudi windowse niste instalirali sami. Naj vam negdo naloži Linux in imeli boste mir. Ni virusov, ni podalševanja licenc.. Posodobitve so zastonj in kar preko neta. Enostavno naložite in probate. Za probat lahko izberte CD ki je že narejen za testiranje in vam ni treba odstraniti Windows operacijskega sitema. Testiranje zastonj.
desnaleva@email.si
14. 01. 2007 20.15
Jaz se v računalništvo glih ne zastopim, a sem zato mogoče kupila računalnik z Microsoftovim OS? Mi svetujete, da kupim Linux, čeprav ga čist nič ne poznam? A so komunikacije z Ms OS in Linux normalne, a so kakšne težave? POVEJTE MI, HOČEM VEDETI!!!
kuli.linux
14. 01. 2007 19.44
(VISTA=Viruses, Intruders, Spyware, Trojans and Advare). Vsekakor ne verjamem Microsoftu. Do sedaj jim ni uspelo narediti spodobnega operacijskega sistema. Želje po nadtoru so verjetno večje kot želje po varnosti. Če želite varen in stabilen sistem naložite LINUX.
tsiolkovsky@email.si
14. 01. 2007 10.42
Ma ja jaz sem že zdavnaj obupal nad Windows. Tale bedna Vista, je pa samo še potrdila mojo odločitev, da je čas za prehod na Linux. Se Linux precej hitreje razvija, že dolgo je znan kot veliko bolj stabilen in varen, pa še vse to dobiš brezplačno in skupaj z izvorno kodo, tako da skrivanja ni.