Testiranje možnosti uporabe večjega zaslona ni presenetljivo, saj je v primerjavi s konkurenco Apple med proizvajalci, ki vztrajajo pri najmanjših zaslonih, predvsem v primerjavi z najresnejšim konkurentom Samsungom, ki žanje uspeh s serijo velikih mobilnikov Samsung Note.
Med tistimi, ki bodo imeli največ besede pri videzu nove generacije iPhonov, je dolgoletni sodelavec Jony Ive, ki za videz Applovih izdelkov skrbi od začetka tisočletja. Plod njegove ustvarjalnosti so torej modri iMac, super tanek MacBook Air in stekleno kovinski iPhone 4.
Prav tako je oblikoval barvno serijo iPhonov, ki prihajajo v kratkem, v zadnjem času pa se ukvarja predvsem z videzom Applove programske opreme.
Poznavalci razmer v Applu Iva označujejo kot človeka z jeklenimi živci, ki mu je uspelo prenesti ne ravno prijazen šefovski odnos Applovega genija Steva Jobsa.
Pokojni ustanovitelj družbe je bil menda vse prej kot prijazen šef, saj naj bi v želji, da bodo njegovi zaposleni čim bolj ustvarjalni, spodbujal tekmovalnost preko vseh meja, zaposlene naj bi celo žalil in jih ščuval drugega proti drugemu, trdi avtor knjige The Second Coming of Steve Jobs Alan Deutschman. "Ko je bil 'poredni Steve', mu je bilo vseeno za sodelavce. Večkrat jih je pred vsemi oštel in njihovo delo opisal kot popolnoma zanič," piše Deutschman.
A glavni oblikovalec Ive je bil tisti, ki je uspešno prenašal vse Jobsove muhe. In to tako, da je svoje delovno okolje prilagodil šefu.
Kot piše Max Chafkin, je Ive Applov oblikovalski studio prilagodil tako, da se je Jobs tam počutil kot doma – sodelavcem je svetoval celo, kako se obleči, in predvajal je tehno glasbo.
Ko je v prostor prišel Jobs, naj bi se vsi zaposleni, ki jih ni iskal, neopazno umaknili na drug konec sobe. Ive je tudi opazil, da Jobs govori zelo glasno, zato je, ko je vstopil Jobs, zvišal glasnost glasbe, da je pogovor z Jobsom in sogovornikom ostal zaseben.
Avtor knjige ugotavlja, da je prvovrstni industrijski oblikovalec izkoristil tisto, zaradi česar je dober pri svojem delu – postavil se je v vlogo izdelka in si predstavljal, kako bi ga uporabnik (Jobs) najlažje in najbolje uporabljal.
Apple zopet krši pravice delavcev?
Sicer pa se je Apple zopet znašel pod drobnogledom organizacije za delavske pravice China Labour Watch, ki ga je obtožila "niza etičnih in pravnih kršitev" delavskih pravic v tovarni na Kitajskem, kjer izdelujejo cenejšo različico pametnega telefona iPhone. Apple se je že odzval in obljubil preiskavo.
Preiskava China Labour Watch je po navedbah organizacije odkrila primere, ko so bili delavci prisiljeni v več kot 100 nadur na mesec. Stoje za tekočim trakom so po besedah organizacije delali po več kot 11 ur na dan z enim polurnim odmorom, podjetje pa naj bi diskriminiralo delavce v starosti nad 35 let in nosečnice.
Zlorabe naj bi se dogajale v tovarni v mestu Vuši, ki je v lasti ameriškega podjetja Jabil Circuit. "Mnoge od kršitev (poleg zakonodaje) kršijo tudi kodekse obeh ameriških podjetij," opozarjajo pri organizaciji.
Kljub temu da je Apple v zadnjih letih poleg lastnega nadzora začel dovoljevati tudi neodvisne preiskave delovnih razmer v tovarnah svojih dobaviteljev, pa podjetje "še vedno ni sposobno prisiliti dobaviteljev, da bi spoštovali njegov kodeks in veljavno delovno zakonodajo," so zapisali.
Apple se je na poročilo odzval z besedami, da je v tovarno že poslal skupino, ki bo raziskala navedbe organizacije China Labour Watch. V zadnjih treh letih so v tamkajšnji tovarni izvedli tri preglede in zgolj v enem primeru odkrili, da so "nekateri delavci delali po več kot šest dni zapored brez počitka".
Na morebitne zlorabe delavcev je organizacija China Labour Watch opozorila tudi pred dvema mesecema. Takrat je šlo za tovarno v Šanghaju, kjer izdelujejo modele iPhonov, ki naj bi na trg prišli ta mesec.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.