Po raziskavi ameriškega proizvajalca računalniških programov Webroot s sedežem v ameriškem Coloradu, se v vsakem od službenih računalnikov, povezanih v omrežje, nahaja povprečno 20 vohunskih programov.
Poleg reklamnih programov (Adware) so odkrili nadzorovalce sistemov in trojanske konje, ki posredujejo zaupne informacije tretjim osebam.
Webrootova raziskava je pokazala na obsežno infiltracijo špijonažnih programov v podjetja. Za preizkus je proizvajalec uporabil diagnostično orodje SpyAudit, ki v 'opt-in' postopku preiskuje prisotnost različnih vrst vohunskih programov.
Spyware je razširjena oblika programa, ki 'on'- ali 'off line' nadzoruje in posreduje informacije tretjim osebam, pogosto brez vednosti uporabnika. Na prvi pogled nedolžen adware program zaradi obilja podatkov ovira pretok v mreži, posledica pa je zmanjšana produktivnost zaposlenih.
"Podjetja so za razvijalce teh programov mnogo bolj dobičkonosne tarče kot pa zasebni uporabniki," je povedal predstavnik Webroot Europa Rolf Dörr. "Vsaka informacija, od podatkov o strankah, plačilnih list ter specifikacij izdelkov, pa vse do izvornih kod programov, so potencialni cilj vohunskih orodij," pravi Dörr.
V raziskavi so testirali 10.000 sistemov v več kot 4100 podjetjih. Analitično orodje SpyAudit je mogoče dobiti brezplačno, v nekaj minutah pa lahko posreduje podrobno poročilo o statusu preiskovanega sistema.