Spletne izdaje časopisov v lasti News Corporation v roku enega leta ne bodo več brezplačne. To je napovedal medijski mogotec Rupert Murdoch, ustanovitelj korporacije, ki ima v lasti nekaj najbolj prestižnih naslovov (The New York Post, The Sun, The Times, Daily Telegraph, The Wall Street Journal, The Herald Sun in številne druge).
Murdoch je potezo, ki bo po mnenju analitikov radikalno pretresla kulturo, prosto vstopnih vsebin, napovedal na tiskovni konferenci, na kateri je predstavil poslovne rezultate svojega medijskega imperija. V prvem četrtletju tega leta mu je dobiček padel za 47 odstotkov, na 755 milijonov dolarjev.
Sedanji model ne deluje, je poudaril. Da ima prav, dokazuje propad številnih uglednih časopisov. The Christian Science Monitor je ukinil papirno izdajo in obstaja le še na spletu, 137 let star Boston Globe je globoko v rdečih številkah in ga bodo le težko rešili, podobnih primerov pa je še cela vrsta. Samo v Združenih državah je od lanskega januarja prenehalo izhajati najmanj 120 časopisov, z njimi pa je izginilo tudi 21 tisoč delovnih mest.
Razmere na ameriškem trgu časopisov so obupne in se bodo najverjetneje še slabšale, je dejal Joshua Benton, analitik z univerze Harvard. Prodaja pada, vse manj je tudi oglaševanja. Zato je prepričan, da Murdoch ni edini, ki razmišlja o zaračunavanju internetnih vsebin. "Vodstva medijskih hiš spoznavajo, da zgolj prihodki od spletnega oglaševanja niso dovolj," je dejal. Vseeno je prepričan, da bo plačljiv le del ponudbe. "Ne moreš preprosto namestiti verigo s ključavnico na prvo stran. Treba je ugotoviti, za katere vsebine lahko zaračunaš in za katere ne,“ je dejal.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.