V SAFE-SI svetujejo, kako previdno „prečkati“ informacijsko avtocesto.
Na poteh v šolo so te dni številni prostovoljci in policisti, ki skrbijo, da bi bilo z otroki v prometu vse v najlepšem redu. Kaj pa informacijska avtocesta? Vse več otrok uporablja internet, kjer so tudi izpostavljeni številnim nevarnostim. V sklopu projekta SAFE-SI (www.safe.si), ki skrbi za osveščanje o varni rabi interneta za otroke in mladostnike v Sloveniji, so ob začetku šolskega leta izdali nekaj nasvetov.
SAFE-SI med drugim opozarja, da se za spletnimi naslovi na internetu skriva ogromno informacij in da je prav, da starši ali starejši bratje oziroma sestre, otrokom pokažejo, kako najhitreje in najučinkoviteje priti do primernih, predvsem pa zanesljivih informacij. Pri tem še posebej opozarjajo na nestrpno in žaljivo vsebino, ki se pojavlja tudi v spletnih klepetalnicah in na forumih.
"Življenje na internetu temelji na podobnih vrednotah kot življenje zunaj njega: do svojih sogovornikov poskušaj biti strpen in spoštljiv. Takšni naj bi bili tudi drugi do tebe. To je del spletne etike – bontona na internetu,“ so med drugim zapisali v SAFE-SI. Gre za projekt, ki ga sicer izvajajo Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede in Arnes, namenjen pa je tako otrokom in mladostnikom kot staršem in učiteljem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.