Sodišče je razsodilo v prid spletnemu velikanu Google in zavrnilo glavni argument informacijskotehnološkega podjetja Oracle, ki je v spor stopilo zaradi programskega jezika Java.
Google je uporabil nekatere patente, ne da bi plačal za licenco. Oracle je zato zahteval odškodnino v višini 811 milijonov evrov, ker naj bi Google kršil zakon o avtorskih pravicah.
Odločitev sodišča pa se je nanašala na vprašanje, zaradi katerega je bila porota pred mesecem dni deljena.
Sodnik je v svoji odločitvi opozoril, da je Google 97 odstotkov aplikacij predelal in ustvaril nekaj novega. Sodnik je nato dejal, da je primer odvisen od tega, ali se Oraclove avtorske pravice nanašajo na vse načine, na katere je lahko ideja uporabljena, in ali je za to dovolj, da so lastniki le enega proizvoda. Ali drugače, vprašanje je bilo, ali lahko ima Oracle, ki ima avtorske pravice za konkreten proizvod, tudi pravice za idejo, ter s tem onemogoči, da bi druga podjetja na trg poslala podobne proizvode.
Sodnik je opozoril, da ureditev, ki bi to dopuščala, ni bila sprejeta, zato je razsodil v prid Googlu. Opozoril pa je še, da odločitev velja le v tem konkretnem primeru in da ne pomeni, da lahko kdor koli uporablja patente, ne da bi plačal licenco.
Iz Googla so sporočili, da je novica kot "dober dan za sodelovanje in inovacije". Iz Oracla pa so sporočili, da se bodo na odločitev sodišča pritožili.
Oracle je avgusta 2010 vložil tožbo proti Googlu, ker naj bi njegov operacijski sistem za mobilne telefone android kršil nekatere patente, ki jih je Oracle pridobil s sklenjenim prevzemom podjetja Sun Microsystems.
Sporni patenti se nanašajo na programski jezik Java in spremljajočo tehnologijo. Čeprav Oracle dopušča, da uporabniki spleta uporabljajo njihov programski jezik brezplačno, pa so na sodišču trdili, da enako pravilo ne velja za Googlov Android.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.