Slovenski raziskovalci so prišli do odkritja, zaradi katerega bodo računalniki v prihodnosti še hitrejši in učinkovitejši. Odkrili so namreč novo vrsto spominskega elementa, ki deluje z rekordno hitrostjo, in to pri nizkih temperaturah.
OGLAS
Več videovsebin
02:42
Iz 24UR ZVEČER: Računalniki bodo še bolj zmogljivi
04:28
Iz 24UR ZVEČER: Izum je treba patentirati
SuperračunalnikFOTO: Thinkstock
Raziskovalci Instituta Jožef Stefan znova premikajo meje. Odkrili so novo vrsto spominskega elementa, ki deluje z rekordno hitrostjo, in to pri nizkih temperaturah. "Zdaj potrjeni električno krmiljeni spomin odpira pot do novih uporabnih rekordno hitrih spominov za nizkotemperaturne računalnike," so sporočili z instituta.
Pod odkritje so se podpisali člani skupine za neravnovesno dinamiko Odseka za kompleksne snovi Instituta Jožef Stefan pod vodstvom prof. dr. Dragana Mihailovića. To so dr. Igor Vaskivskyi, Ian Mihailović in Damjan Svetin.
Odkritje obeta rešitev kar za dve težavi hkrati: premajhno hitrost spominskih elementov in preveliko gretje superračunalnikov. "Hitrost spominskih elementov je namreč danes največji omejitveni dejavnik hitrosti superračunalnikov, ki jih uporablja vsak od nas, ko brskamo po Googlu, Amazonu, eBayu itn.," so pojasnili. "Prav tako pomemben problem pa je tudi gretje tovrstnih superračunalnikov. Zato so ti po navadi locirani blizu izvirov hladne vode za hlajenje (npr. Norveška, Irska), pogosto pa so še dodatno hlajeni z utekočinjenimi plini. Prav zato je odkritje slovenskih raziskovalcev še posebej pomembno, saj novoodkriti spomin deluje pri nizkih temperaturah pod –70 C," so dodali.
Slovenski znanstveniki so eksperimentalno prikazali delovanje električno krmiljenega spominskega elementa, v katerem zapis traja le 40 pikosekund. "Za primerjavo, današnji najhitrejši spomin zapiše podatkovni bit v 2000 pikosekundah," so o slovenskem znanstvenem preboju še zapisali na institutu in se ob tem pohvalili, da so dosedanji rekord, ki je bil v rokah Američanov, izboljšali za približno 10-krat. Njihova naprava temelji na optičnem pojavu skritega kvantnega stanja, ki ga je ista skupina odkrila leta 2014.
Današnji procesorji v potrošni elektroniki, npr. v prenosnikih delujejo na meji pregrevanja, pogosto celo do 70 stopinj celzija. Doslej ni nobene tehnologije spomina, ki bi delovala pri nizkih temperaturah, kar je bila resna omejitev za razvoj nizkotemperaturnih superračunalnikov.
Institut Jožef Stefan
"Čeprav današnji procesorji še ne delujejo s tako hitrostjo, je novi spomin združljiv z obstoječimi, saj sta arhitektura čipov in način uporabe podobna obstoječim memristorskim spominom, torej z današnjo elektroniko. Deluje pa enako dobro tudi počasneje, kar olajša razvoj tehnologije. Za demonstracijo rekordno hitrega zapisa pa je še vedno potreben laser, saj se zapis naredi posredno: petvoltni električni sunek znanstveniki najprej generirajo z optičnim elementom, ta pa potem spremeni upor v spominskem elementu in tako zapiše bit informacije."
Aktivna snov spominskega elementa je 50 nanometrov debel kristal tantalovega disulfida, ki je s pomočjo nanolitografije umeščen v posebnem, zelo hitrem mikrovalovnem vezju. Napravo za nanolitografijo izdeluje slovensko podjetje LPKF iz Naklega.
Za kako pomembno odkritje gre, dovolj pove podatek, da je ameriška vlada razpisala prioritetni raziskovalni program, ki eksplicitno temelji na tem odkritju. Bolj natančno, odkritje je navedeno kot prva referenca, na kateri naj bi temeljile prijave na projekte. Žal pa je bil razpis omejen na ameriške ustanove, zato slovenskim raziskovalcem ni dostopen. Članek o odkritju je sicer izšel v priznani mednarodni reviji Nature Communications.
UIVsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
problem je le, da nekdo ki dejansko nekaj prispeva k razvoju družbe, dobi pri nas plačo jurja....medtem ko razni mešalci megle, odvetniki, sindikalisti, itd po 5 jurjev....
Prihodki Instituta Jožefa Stefana (IJS) so lani znašali 6,185 milijarde tolarjev. Od tega je 78 odstotkov prispevala država, največ ministrstvo za šolstvo, znanost in šport (MŠZŠ)
To je izjemen uspeh, ki pa ga bodo spremenili v zasluzek drugi zase. To je zelo zalostno in svetovna realnost. Da bi pri nas postali proizvajalci taksnih komponent za ves svet. Kaže pa še na eno stvar. slovenska znanost, kljub jemanju denarja je v sami špici. Seveda se bo zraven kitila politika, ki nima nič z uspesnim slovenskim izvozom in vrhunsko znanostjo. Razen pogajalcev za evropska sredstva. Veseli me, da kljub enormni količini uničenja slovenske reptilske politične in ekonomske (bancne) elite tipa Bavčar in drugih, država ni podlegla skoraj smrtonosni rani. Odpirajo se nam vse moznosti. Ko bi le imeli se strategijo in pravilno vlozen denar v prave nisne donosne posle in branze. To bi bilo svetovno. Predvsem pa svetla prihodnost za bodoce generacije.
Žal pa je bil razpis omejen na ameriške ustanove, zato slovenskim raziskovalcem ni dostopen. Članek o odkritju je sicer izšel v priznani mednarodni reviji Nature Communications.
upam da so wsaj mal uprawičli tist keš k ga meče zlowenija w te inštitute : )))) wčas k berem mišo alkaja mi bolj deluje nek filozof ne pa računalničar : )))
Mišo Alkalaj je pa pameten dečko in dobro razmišlja, napisal pa je tudi že kakšno zanimivo knjigo in predvsem je kritičen in razmišljujoč človek, ki ne ponavlja kot papiga splošno sprejetih zmot ampak jih razgali in uniči.
A na institutu še niso slišali za vodno hlajenje, ki današnji CPU drži na 45-50C? Seveda tega ne boš imel v notesniku, a tam tega niti ne rabiš, Intla bo itak ARM zamenjal v 2-3h letih v prenosnih napravah...ta pa spet ne potrebuje velikega hlajenja
Mesoreznica, dobro sem prebrala Prav zato je odkritje slovenskih raziskovalcev še posebej pomembno, saj novoodkriti spomin deluje pri nizkih temperaturah pod –70 C," so dodali. Kot prvo spomin ne vpliva na superračunalnike, tam govorimo o procesorski moči, spomin je za metadata podatke. Najprej je treba ločiti kaj je spomin, in kaj je procesor (v članku se novinarju malo mešajo podatki) Kot drugo, če želiš hladiti s -70, potrebuješ ekstremne chillerje kar je potrata energije, govorimo o x00kW energije!, medtem ko za 40C potrebuješ freecooling. Če ne poznaš izrazov, look it up. Pa še nekaj noben proizvajalec spomina ne bo izdeloval spomina ki ga
Minister Dejan Židan ima nalezljivo bolezen hepatitis A.Virus hepatitisa A se večinoma prenaša po fekalnooralni poti (okužba s prenosom virusa iz bolnikovega blata v usta:to pomeni da je moral nekomu res dobro lest v rit
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.