Rezultati mednarodne raziskave o stopnji nezakonite uporabe programske opreme, ki jo je izvedla mednarodna analitska hiša IDC, so pokazali, da je bilo lani 35 odstotkov programskih paketov, nameščenih na osebne računalnike po vsem svetu, nelegalnih. V Sloveniji je bila uporaba nezakonite programske opreme 50 odstotna.
Slednje se odraža v izgubi, ki je globalno znašala 34 milijard dolarjev, kar je 1,6 milijarde dolarjev več kot lani, je sporočilo združenje vodilnih svetovnih razvijalcev programske opreme Business Software Alliance (BSA).
Stopnja nezakonite uporabe programske opreme se je sicr zmanjšala v več kot polovici svetovnih držav (v 51 od 97), ki so bile zajete v letošnji študiji, in se povečala v samo 20 med njimi. Globalno ostaja stopnja piratstva nespremenjena že od leta 2004, zaradi velikih razvitih trgov, kot so ZDA, zahodna Evropa in Japonska, ki dominirajo na trgu programske opreme.
Stopnja piratstva na Kitajskem in v Rusiji je med letoma 2004 in 2005 padla za štiri odstotne točke, v Indiji pa za dve odstotni točki. Stopnja piratstva je padla v 19 od 26 držav na Bližnjem vzhodu in v Afriki ter v 15 od 18 držav v srednji Evropi.V Sloveniji se je uporaba nezakonite programske opreme od lanskega leta znižala za en odstotek.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.