Število aktivnih uporabnikov mobilnega omrežja se povečuje veliko hitreje kot število fiksnih priključkov. Če ima vsak uporabnik mobilnega omrežja največ eno naročnino ali predplačniško kartico, pomeni, da je med aktivne uporabnike mobilne telefonije v letu 2007 sodilo 96 odstotkov prebivalcev Slovenije, ugotavlja državni statistični urad.
Število aktivnih uporabnikov mobilnega omrežja se je leta 2007 povečalo za šest odstotkov, na 1,982 milijona. Povečuje se tudi promet oz. trajanje klicev v mobilnem omrežju, v obdobju 2005 do 2007 je povprečna stopnja rasti znašala 7,4 odstotka letno. Nasprotno pa se promet v domačem telefonskem prometu s fiksnih lokacij zmanjšuje s povprečno 6,4-odstotno stopnjo letno.
Po kazalnikih razvoja storitev elektronskih komunikacij v obdobju 2005–2007, ki jih je objavil statistični urad, je javno dostopno storitev prenosa govora na fiksni lokaciji konec leta 2007 ponujalo deset operaterjev, od tega devet z lastnim ali najetim omrežjem. Enajst operaterjev je ponujalo fiksne javne telefonske storitve z izbiro in predizbiro operaterja. V mobilni telefoniji je konec leta 2007 delovalo pet operaterjev.
Večji in večji prihodki
Prihodek elektronskih komunikacij se je v letu 2007 povečal za pet odstotkov, v letu 2006 je to povečanje znašalo 10 odstotkov. Okrepili so se predvsem prihodki storitev medomrežnega povezovanja (za 23 odstotkov) in mobilne telefonije (za 15,7 odstotka); slednja ima kar 42-odstotni delež v celotnih prihodkih storitev elektronskih komunikacij.
V letu 2007 je večji del domačega prometa izviral iz mobilnih omrežij, 36 odstotkov – za deset odstotnih točk manj kot v letu 2005 – pa je izhajalo iz fiksnih lokacij. Okoli deset odstotkov prometa, nastalega v fiksnem omrežju, je bilo usmerjenega v mobilno omrežje, medtem ko se je promet iz mobilnega omrežja le v petih odstotkih klicev zaključeval v fiksnem omrežju.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.