Napako so strokovnjaki Cisca in Nila v sodelovanju s SiOL-om ugotovili s simuliranjem. Do težav je namreč prišlo približno sedem ur po nadgradnji jedrnega dela omrežja. Motnje je povzročila napaka v operacijskem sistemu Ciscove opreme. Ta programska napaka se ni pokazala takoj ob nadgradnji, pač pa šele ob začetku poslovnega dne, ko je začel promet hitreje naraščati. Po besedah predstavnikov SiOL-a so se predvidevanja o vzrokih za motnje izkazala kot pravilna, kar je razvidno tudi iz poročila, ki ga je Cisco zaradi dolgotrajnega iskanja napake v svojih izdelkih posredoval SiOL-u konec prejšnjega tedna.
V sporočilu za medije je SiOL pojasnil, zakaj takšnega zapleta niso mogli predvideti. Jedrni del SiOL-ovega omrežja deluje s polno redundanco (tudi druge naprave, ki zagotavljajo temeljne funkcije omrežja, so podvojene), kar pomeni, da bi moralo ob še tako zahtevnih tehničnih posegih omrežje normalno delovati in uporabniki ne bi čutili nobenih motenj. Ker se je napaka pokazala šele čez sedem ur po zadnjem koraku nadgradnje, je celotni redundantni sistem deloval z operacijskim sistemom, ki je vseboval to napako. Pri napakah v opremi, ki se prikažejo šele daljši čas po inštalaciji, tudi redundanca v omrežju ne prepreči težav.
Nadgradnja omrežja na gigabitno zmogljivost se bo v prihodnjih dneh nadaljevala in bo predvidoma zaključena v roku enega tedna, z novo različico Ciscove opreme, ki je bila predhodno preizkušena na simuliranem omrežju SiOL-a in, po besedah SiOL-ovih strokovnjakov, preverjeno ne vsebuje napak. Pohvale vredno, da je tokrat SiOL uporabnike pravočasno obvestil o nadaljevanju nadgradnje omrežja.