Uporabniki družbenega omrežja Facebook so se jezno odzvali na novico, da je Facebook za namen raziskave, manipulativno prikazoval objave, ki so jih objavljali njihovi prijatelji.
V začetku leta 2012 je namreč Facebook pri 690.000 uporabnikih približno en teden novice prikazoval manipulativno. Del v raziskavo zajetih uporabnikov, ki o tem niso bili obveščeni, je tisti teden prebiral namreč le pretežno negativne objave, del pa le pozitivne.
Raziskovalce je zanimalo, kako bo to vplivalo na uporabnika in ugotovili so, da je tudi sam začel objavljati bolj negativne oziroma bolj pozitivne novice. Raziskavo so opravili raziskovalci iz kalifornijske univerze, objavili pa so jih ta mesec. S tem Facebook sicer ni kršil pravic uporabnikov, saj je v splošnih pogojih uporabe zapisano, da se lahko podatke uporabi v raziskovalne namene.
Kljub temu so številni uporabniki Facebooka ogorčeni, saj menijo, da gre za nevaren poskus. "Sprašujem se, če je Facebook s svojim čustvenim manipulacijskim trikom kogar koli ubil," je na družbenem omrežju Twitter zapisala Lauren Winstein, ki se bori za zasebnost na spletu. "Glede na razsežnost raziskave in na število depresivnih ljudi, je to mogoče," je dodala.
Facebook namreč uporablja algoritem, ki med približno 1500 objavami določa, katere se bodo uporabniku pokazale v rubriki novice. Družba pogosto spreminja ta program in tako tudi spreminja izbor novic, osebnih zgodb in oglasov, ki jih uporabniki vidijo.
Avtor "sporne" raziskave Adam Kramer je v nedeljo zapisal, da je bil cilj izboljšati ta program, ne pa razjeziti uporabnikov. "Razumem zaskrbljenost nekaterih uporabnikov in skupaj s kolegi nam je žal za to, kako je bila v članku predstavljena raziskave in za vsako tesnobo, ki jo je morda povzročila," je dodal.
Pri Facebooku pa so sporočili, da pogosto opravljajo raziskave, s čimer želijo le izboljšati svoje storitve. Hkrati so zagotovili, da pri tem ne gre za nobeno nepotrebno zbiranje osebnih podatkov uporabnikov.
Profesorica z univerze Princeton Susan Fiske, ki je opravila revizijo raziskave pa je dejala, da je bila sicer precej inovativna in uporabna, a vseeno odzivi po njenih besedah kažejo na to, da bi bilo morda bolje, če je ne bi izvedli. Dodala je, da Facebook ves čas manipulira z objavami, zato bi morala biti jeza uporabnikov bolj usmerjena v Facebook in ne v samo raziskavo.
Poglejmo še osem spornih stvari, ki so na noge spravile uporabnike Facebooka.
1. Prepoznavanje obraza
Leta 2011 je Facebook uvedel tehnologijo za prepoznavanje obrazov. Ko je uporabnik objavil fotografijo, mu je program avtomatsko namigoval, katere uporabnike lahko označi na njej. Kljub temu, da so bili zagovorniki zasebnosti glasni, pa je ta program še vedno aktiven in delujoč.
2. Potegnite Muhameda
Ameriška satirična karikaturistka Molly Norris se je morala preseliti na skrivno lokacijo, ker je na Facebooku ustanovila skupino, z naslovom Vsi potegnite Muhameda. Eden izmed islamskih klerikov je pozval k njenemu umoru, zaradi česar se je morala preseliti. Vsakršno omalovaževanje preroka Muhameda je v islamu namreč prepovedano, zaradi te skupine pa je bil nekaj časa v Pakistanu dostop do omrežja celo onemogočen.
3. Brisanje računa
Do leta 2010 na Facebooku ni bilo mogoče izbrisati računa, pa četudi je uporabnik že umrl. Namesto tega so morali uporabniki ročno izbrisati vse objave, pa tudi po tem, so na Facebookovih strežnikih ostale sledi teh objav. Ko se je o tem razpisal časopis New York Times, je Facebook to spremenil.
4. Odvisnost od Facebooka
Leta 2011 je študija pokazala, da so nekateri uporabniki družbenih omrežij tako zasvojeni, da bi bilo za njih odvajanje od uporabe omrežja enako, kot če bi se morali odvisniki odvajati od od kajenja ali pitja alkohola.
5. Sodelovanje z vlado
Za razliko od Googla in Twitterja Facebook ne objavlja poročil, kako pogosto in obsežno vlada zahteva podatke o določenih uporabnikih. Vendar pa je razkritje žvižgača Edwarda Snowdna pokazalo, da so takšne podatke pošiljali ameriški vladi.
6. Sledenje pri brskanju
Družba namreč uporablja "piškotke", ki beležijo čas, datum, spletni naslov in IP naslov uporavnika, ko obišče katero koli stran s Facebookovim vtičnikom.
7. Nakupovalne navade
Leta 2007 je Facebook zagnal storitev, ki jo je poimenoval Svetilnik (Beacon). Ta aplikacija je družbama Travelocity in Fandango omogočala, da sta avtomatično objavljala, da so uporabniki kupili izdelek na njihovi spletni strani.
Storitev so pozneje umaknili, Facebook pa je z jeznimi uporabniki sklenil poravnavo v višini 9,5 milijona dolarjev.
8. Sponzorske zgodbe
Facebook je moral plačati tudi 20-milijonsko poravanavo uporabnkom, katerih imena in fotografije so se pojavili v oglasih, pa čeprav nekega izdelka sploh niso kupili, temveč so ga le "všečkali".
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.