
Ruski hekerji so ukradli okoli 1,2 milijarde zaupnih internetnih podatkov – med temi so uporabniška imena in gesla in okoli 500 milijonov naslovov elektronske pošte, poroča New York Times.
Kot navaja časnik, ki povzema podatke podjetja Hold Security, so podatke ukradli z okoli 420.000 spletnih strani.
Podjetje, ki je znano po razkrivanju velikih hekerskih podvigov, imen žrtev ni navedlo, ker jim to prepovedujejo pogodbe o zaupnosti podatkov. Hold Security je med drugim razkril lanskoletno krajo podatkov Adobe Systems.
''Hekerji niso ciljali le na ameriška podjetja, osredotočali so se na vse spletne strani, katere so lahko napadli,'' je za časnik dejal ustanovitelj podjetja Alex Holden. Tako so bile tarče napadov spletne strani velikih podjetij kot tudi strani majhnih podjetjih in gospodinjstev. Večina napadenih strani je še vedno ranljivih, je še dodal.
Po podatkih časnika se nekatera večja podjetja že dlje časa zavedajo, da so jim ukradli podatke.
New York Times še navaja, da so napadalci skupina ruskih hekerjev, starih okoli 20 let. Nekateri so bili pisci programov, drugi so kradli podatke, so še navedli v podjetju, ki je razkrilo krajo.
Kriminalci podatkov še niso prodali. Kot kaže, jih uporabljajo za pošiljanje vsiljene pošte. Kot še dodaja ameriški časnik, lahko kreditne kartice uporabniki prekličejo, več težav je lahko zaradi ukradenih osebnih podatkov, ki lahko vodijo v krajo identitete. Problematično je tudi, ker mnogi uporabniki na več spletnih straneh uporabljajo isto kombinacijo uporabniškega imena in gesla.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.