Ameriški predsednik Jimmy Carter in sovjetski vodja Leonid Brežnjev sta leta 1979 na Dunaju podpisala pogodbo o omejevanju strateškega jedrskega orožja (SALT II), ki ni bila sicer nikoli uradno ratificirana, vendarle pa je predstavljala pomembno prelomnico v končevanju hladne vojne med obema velesilama.
30 let kasneje bosta državi očitno spet podpisali nekoliko drugačen sporazum, s katerim bosta skušali omejiti kibernetsko "vojno" oziroma hekerske napade na svoje računalniške sisteme in spletne strani. Rusija in ZDA sta namreč začeli pogajanja o tem, kako združeno omejiti napade kibernetskih kriminalcev.
V zadnjih dveh letih se je namreč število hekerskih napadov povečalo v obeh državah. Dnevno beležijo več tisoč vdorov v računalniške sisteme in na različne spletne strani. V večini primerov niti ne gre za posamezne hekerje, temveč so v ozadju organizirane kriminalne skupine, ki velikokrat skušajo priti do tajnih podatkov, zlorabljati bančne račune, povzročiti gospodarsko škodo …
Da gre za resno sodelovanje, priča podatek, da rusko pogajalsko skupino vodi general Vladislav Sherstyuk, nekdanji šef tamkajšnje varnostno-obveščevalne agencije, na ameriški strani pa so predstavniki zunanjega in notranjega ministrstva. Delovni skupini se je priključil tudi predstavnik Združenih narodov.
"Hekerski napadi so dosegli tako veliko intenzivnost, da jih nihče več ne more ignorirati," je dejal Viktor Sokolov, namestnik direktorja moskovskega inštituta za varnost informacij.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.