
Evropski najstniki bežijo s Facebooka, ugotavlja raziskava, ki so jo v osmih članicah Evropske unije opravili na reprezentativnem vzorcu najstnikov, starih od 16 do 18 let.
Gre za starostno skupino, ki je bila še pred časom na Facebooku najštevilčnejša, zdaj pa Facebook postaja socialno omrežje za starejše generacije, medtem ko najstniki vse pogosteje uporabljajo Twitter, Instragram in aplikacije kot sta WhatsApp in Snapchat.
"Facebook je za najstnike mrtev," pravi vodja raziskave, londonski profesor Daniel Miller. "Profil na Facebooku postaja sramota. In če so se starši nekoč bali, ko so se otroci želeli registrirati na to družbeno omrežje, so zdaj srečni, če je temu tako," je dejal za britanski Guardian.
Raziskava je pokazala, da mladih ne moti, da so alternativna družbena omrežja manj funkcionalna od Facebooka, niti jih ne moti, da omrežja nadzirajo varnostne službe. Kar 80 odstotkov italijanskih uporabnikov Facebooka je na primer zatrdilo, da jim je čisto vseeno, ali njihove objave vidita splošna javnost ali obveščevalne službe, polovica jih ni nikoli nastavila varnostne nastavitve.
Mlade sicer na Facebooku najbolj moti to, ker gre za omrežje, ki krepi družinske vezi, večina namreč med svoje prijatelje doda tudi družinske člane. "Povprečen najstnik je Facebook zapustil, ko mu je mama poslala zahtevo za prijateljstvo," pravi Miller. Namesto tega se raje zatekajo na omrežja, kjer je nenadzorovano deljenje vsebin še lažje.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.