V skupni operaciji FBI, Microsofta in finančnih institucij so onemogočili delovanje več kot 1000 t. i. botnetov, skupin računalnikov, ki delujejo skupaj za dokončanje nekega opravila. Preko teh omrežij, sestavljenih iz okuženih računalnikov, so hekerji ukradli bančne podatke in identiteto imetnikov bančnih kartic.
Preiskava, ki so jo začeli na začetku leta, je preiskovalce privedla do programske opreme, poimenovane Citadel. Z njo so hekerji nadzirali dogajanje na okuženih računalnikih in zbirali informacije, kot so imena bančnih računov in gesla. Kibernetski zločinci so s spletnih bančnih računov ukradli več kot pol milijarde dolarjev.
Omenjeno programsko opremo so našli na milijonih okuženih računalnikov v več kot 90 državah, od tega največ v Evropi, Hongkongu, Indiji, Singapurju, Avstraliji in v ZDA, so sporočili iz Microsofta.
"Škoda, ki jo je povzročil Citadel, je pokazala, kakšno nevarnost za posameznike in gospodarstvo predstavljata zloraba programske opreme in piratstvo," je v odzivu dejal Microsoftov svetovalec Brad Smith.
Microsoft in FBI sta se v preiskavi povezala tudi z mednarodnimi institucijami, da bi ukrepali proti kibernetskim zločincem, ki nadzorujejo okužene računalnike zunaj ZDA.
Microsoft je vse uporabnike računalnikov še pozval, naj z brezplačnimi spletnimi orodji odstranijo programsko opremo Citadel.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.