Vodilni računalniški proizvajalci so v drugem letošnjem četrtletju po vsem svetu prodali 39,7 milijona računalnikov, kar je 15 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. To je že peta zaporedna četrtletna rasta nad 10 odstotki. K njej je največ prispevalo povečano povpraševanje na evropskem, kanadskem in latinskoamriškem trgu.
Po podatkih analitske hiše Gartner, ki pri analizi računalniškega trga uporablja nekoliko drugačne metode, pa je bilo v drugem četrtletju po vsem svetu prodanih 43 milijonov računalnikov, kar je 13,3 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju. V Gartnerju povečanje prodaje pripisujejo zlasti povečanim nakupom zaradi zamenjave računalniške opreme.
Povečanje povpraševanje v Evropi, ki je največ prispevalo k rasti celotne prodaje v drugem četrtletju, je posledica močnega evra in agresivnih promocijskih akcij, pojasnjujejo v IDC. Ameriški trg je prav tako beležil rast, k čemur naj bi največ prispeval predvsem poslovni sektor.
Tudi v drugem četrtletju je mesto največjega proizvajalca računalnikov na svetu obdržal Dell. Sledijo mu Hewlett-Packard, IBM, Fujitsu in Acer. Slednji je v drugem četrtletju po ocenah obeh analitskih hiš zabeležil največjo, več kot 30-odstotno rast.