Ameriški tehnološki velikan Apple, ki je prejšnji teden začel s prvimi dostavami novih pametnih ur, se že sooča s prvimi težavami in pritožbami uporabnikov.
Ure namreč ne delujejo na rokah, ki so potetovirane. Temna barva preslepi senzorje na ohišju, zato ti izgubijo povezavo in javljajo napačne informacije glede srčnega utripa, netočne so tudi informacije o uporabnikovem počutju.
"Stalne ali začasne spremembe na koži, kot so tetovaže, lahko vplivajo na senzorje in posledično na zaznavanje srčnega utripa. Črnilo in vzorci tatujev namreč lahko blokirajo svetlobni senzor, da ne more brati potrebnih podatkov," so priznali na Applu.
Eden od uporabnikov je celo sporočil, da mu je ura na roki, kjer ima tetovažo, povsem zablokirala, zgodilo pa se je tudi, da ure niso prepoznale lastnikovega iPhonea, preko katerega se povežejo na internet, zato je moral ta večkrat vnesti kodo za odklepanje zaslona.

Cena variira od 350 do 10.000 dolarjev
Apple Watch je sicer najbolj personalizirana naprava, kar so jih v podjetju izdelali doslej. Gre za pametno uro z dovršenim funkcijskim zaslonom na dotik. Ura lahko služi tudi kot osebni strokovnjak za fitnes, ki uporabnika spomni, kdaj mora telovaditi, pošlje zdravstveno poročilo za pretekli teden in določi nove cilje. Povrh tega lahko nadzira srčni utrip in telesne aktivnosti, zaradi česar je lahko dober pripomoček pri vzdrževanju telesne kondicije in ohranjanju zdravja.
Poleg neverjetne natančnosti pri prikazovanju trenutnega časa je njenim uporabnikom na voljo tudi klicanje in sprejemanje klicev, SMS in elektronskih sporočil. Prav tako lahko naprava opravlja nalogo kreditne kartice. Lastniki lahko na blagajnah z vgrajenim "brezstičnim" plačilnim sistemom z njo poravnajo račun že z enostavnim gibom nad blagajno.
Cene ur se gibljejo od 350 do 10.000 dolarjev, uvodoma pa so na prodaj v ZDA, Kanadi, Veliki Britaniji, Franciji, Nemčiji, Avstraliji, na Japonskem in v Hongkongu. Apple predvideva, da jih bo samo letos prodal 15,4 milijona.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.