Ameriška družba Facebook mora uporabnikom istoimenskega spletnega družbenega omrežja bolje pojasniti, kaj se dogaja z njihovimi osebnimi podatki, in jim hkrati dati več nadzora na tem področju. Tako je po treh mesecih proučevanja zadeve ocenil pooblaščenec za zaščito podatkov na Irskem, kjer ima Facebook svoj mednarodni sedež. Pregled napredka glede izpolnjevanja danih priporočil bodo opravili julija prihodnje leto. Če Facebook ne bo spoštoval danih priporočil, ga lahko doleti denarna kazen.
Kot je pojasnil pooblaščenec, si mora Facebook prizadevati za bolj enostavna pojasnila svoje politike varovanja osebnih podatkov ter lažji dostop in vidnost teh politik. Ob tem je pozval družbo, njeno omrežje ima po vsem svetu že preko 800 milijonov uporabnikov, naj uporabnikom zagotovi boljše možnosti za to, da na podlagi dostopnih informacij sami sprejemajo informirane odločitve.
Pooblaščenec je zapisal, da mora Facebook v roku 40 dni vsakemu svojemu uporabniku ali pa tudi posamezniku, ki ni uporabnik, posredovati vse podatke, ki jih ima o njem, če slednji to zahteva. Napredek pričakuje tudi na področju informacij uporabnikom o tem, kaj se zgodi z izbrisanimi oziroma odstranjenimi vsebinami, kot so denimo s strani uporabnikov izbrisane objave ali prošnje za prijateljstvo.
Obenem od Facebooka pričakuje primernejšo prakso v zvezi s funkcijo prepoznavanja oseb na fotografijah, pa tudi v zvezi z namenom zbiranja in časovnim obdobjem, za katerega shranjujejo podatke, zbrane na podlagi rabe funkcije Všeč mi je.
Facebook hranil tudi podatke, ki naj bi jih uporabnik izbrisal
Irski pooblaščenec se je te zadeve, v okviru katere je proučil Facebookovo spoštovanje irske in s tem tudi evropske zakonodaje, lotil, ker je irska podružnica Facebooka tista pravna oseba, s katero uporabniki izven ZDA in Kanade dejansko vstopajo v pogodbeno razmerje.
To vprašanje pa so začeli preučevati po seriji pritožb s strani avstrijskega študenta Maxa Schremsa in njegove skupine pritiska Europe-versus-Facebook, norveškega sveta za varstvo potrošnikov in drugih posameznikov. Schrems je svojo kampanjo sprožil, potem ko je od Facebooka v odgovor na zahtevo po vseh podatkih, ki jih hranijo o njem, šokiran prejel kar 1222 strani informacij. V slednjih so bile njegove fotografije, sporočila in objave na Facebookovem omrežju tudi za več let nazaj in obenem tudi tiste, za katere je mislil, da jih je izbrisal.
V skupini Europe-versus-Facebook, ki je dosegljiva na spletni strani www.europe-v-facebook.org, so v odzivu na poročilo irskega pooblaščenca zapisali, da gre na prvi pogled za prvo zmago v boju proti Facebookovi ignoranci glede zakonodaje s področja varovanja zasebnosti.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.