Joe Sullivan, vodja varnosti pri Facebooku, je v intervjuju razkril, da spletno družbeno omrežje s pomočjo posebnega programa nadzira klepete uporabnikov. S tem je še nekoliko bolj prestrašil tiste, ki se zavedajo, da je na spletu pravzaprav vse javno oziroma dostopno še komu tretjemu. A je izjavo nekoliko omilil, ko je dodal, da Facebookovi zaposleni v sporočila zares pogledajo šele, če program odkrije kaj nenavadnega.
Sullivan seveda ni izdal, katere so besede, ki sprožijo alarm, povedal pa je, da gre za besede in besedne zveze, ki jih pogosto uporabljajo pedofili, drugi spolni prestopniki, teroristi in tihotapci.
Povedal je tudi, da so zelo previdni pri vpletanju policije. Izhajajo iz prepričanja, da je vsak nedolžen, dokler ni dokazano nasprotno. Poleg tega so lahko posledice kazenskega pregona ali že samo preiskave tudi za nedolžno osebo zelo hude.
Sullivan je še dodal, da lahko pri Facebooku z veliko gotovostjo ocenijo, ali se osebi, ki se pogovarjata v klepetu, poznata tudi v resničnem življenju. Če sistem oceni, da gre za neznanca, njun pogovor spremljajo še posebej pozorno.
Facebookova enota, ki skrbi za varnost uporabnikov, je sicer neodvisna od policije in je del osebja podjetja. Osebje zato samo oceni, ali je v primeru odkritja sumljive vsebine v pogovoru uporabnikov potrebno posredovanje policije.
Je pa ekipa Facebookove policije že doživela prve večje uspehe. Na Floridi so ujeli starejšega moškega, ki je na spletu prežal na mlade fante. Ko se je s 13-letnim fantom dogovoril za srečanje po pouku, je Facebookova policija obvestila prave policiste, ki so moškega aretirali.
Facebook sicer le redko razkriva, kako zelo s pomočjo programske opreme posega v zasebnost uporabnikov. Večinoma zbrane podatke uporablja za oglaševanje, v tem primeru pa tudi za zaščito uporabnikov, predvsem otrok.
Te ščitijo tudi tako, da omejujejo njihovo interakcijo z drugimi uporabniki ali jih ščitijo pred potencialnimi lovci na mladoletne žrtve, tako da se mladoletniki ne pojavijo med zadetki v splošnem iskanju, prav tako jim sporočila in vabila na klepet lahko pošljejo le prijatelji.
A tudi našteto ne pomeni popolne zaščite, saj otroci pogosto vnesejo lažen datum rojstva in se tako uvrstijo med odrasle, ali se odrasli s sumljivimi nameni pretvarjajo, da so otroci. Samo v ZDA so sicer lani v spletnih klepetalnicah zabeležili več tisoč primerov nadlegovanja mladoletnikov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.