Ste eden tistih, ki svojega pametnega telefona ne more odložiti niti, ko gre na stranišče? Kaj pa na primer vožnja s kolesom? Zdržite, ne da bi pogledali na zaslon telefona? Vedno več poslovnežev, estradnikov in tudi povsem običajnih ljudi svoje pametne telefone zamenjuje za navadne mobilne telefone. Še posebej so popularni tisti na preklop.
Gre za precej razširjen trend, med tistimi, ki so se odločili, da se odpovedo pametnemu telefonu, pa sta tudi milijarderja Warren Buffet in Stephen Schwartzman. Novinar BBC je o tej precej nenavadni, a kot boste videli racionalni odločitvi govoril z Dannyjem Gronerjem, 32-letnim ameriških podjetnežem, ki vodi fotografsko agencijo Shutterstock. Njegova pisarna v eni od najbolj prestižnih stavb na svetu (Empire State Building) ima dve nadstropji, joga studio in sobo z igralnimi konzolami, premore najbolj napredno tehnologijo, a ko Groner zapusti svojo pisarno in se poda na podzemno, je eden od redkih, ki med vožnjo domov ne strmi v zaslon svojega pametnega telefona. Takšnega telefona namreč nima več. Ima pa en zastarel model mobilnega telefona na preklop, ki povsem dobro deluje in opravlja tisto, kar potrebuje. Lahko kliče in sprejema klice ter pošilja mobilna sporočila.
Na vprašanje, zakaj se je znebil pametnega telefona, odgovarja: "Bojim se, da bi izgorel. V službi preživim 13 do 14 ur, ves čas pred zaslonom. To je povsem dovolj," pravi Groner, ki je prepričan, da je ravno zaradi tega postal boljši in uspešnejši delavec.
Tisti, ki se v prostem času odklopijo, so produktivnejši
Psihologinja Holly Parker z Univerze v Harvardu je prepričana, da imajo navadni mobilniki prednosti pred pametnimi telefoni. Ena glavnih je ta, da pomagajo ljudem pri ločevanju službe od zasebnega življenja. "Nekateri ljudje ne morejo odklopiti, ko zapuščajo svojo službo in na svojih pametnih telefonih opravljajo in preverjajo službene zadeve kjer koli in kadar koli," opozarja Parkerjeva in dodaja, da se je zadnja leta pokazalo, da so produktivnejši tisti delavci, ki delo pustijo v službi in v svojem prostem času odklopijo od službenih obveznosti.
Mnogi pa so se za navadne mobilnike odločili tudi zato, da bi pokazali, da oni nadzirajo tehnologijo in ne tehnologija njih. "Vzpon navadnih mobilnikov je reakcija na občutke, ki jih imajo mnogi, in sicer, da postajamo sužnji pametnih telefonov. To, da se odpoveš pametnemu telefonu in začneš uporabljati navaden mobilnik, je predrzna in luksuzna poteza, s katero pokažeš, da imaš nadzor," pravi odvetnik David Ryan Polgar, ki mnogim sicer svetuje, naj le obdržijo svoj pametni telefon, samo večkrat naj ga pustijo doma in s tem pokažejo, da jih nima telefon pod nadzorom. "Tako tisti, ki so opustili pametne telefone, kot tudi tisti, ki telefonov ne prenašajo ves čas s seboj, so pokazali, da imajo moč in svobodo," pravi Polgar in dodaja: "To je tisti pravi statusni simbol."
Polgar priznava, da je takšna odločnost redka pri ljudeh in da od človeka zahteva veliko discipline. Ljudi, ki so se v prostem času sposobni odklopiti, je zelo malo, opozarja. Zato nekatere države že razmišljajo, da bi z zakonodajo ljudem olajšale delo, da bi se lahko brez slabe vesti odklopili. Francija je prva država, ki že vodi postopke, s katerimi bi v zakonodajo vključili tudi 'pravico odklopiti se'. Ne boste verjeli, kdo je pobudnik te ideje. Lanskega septembra je idejo ministrstvu za delo predstavil namestnik direktorja francoskega telekomunikacijskega giganta Orange, Bruno Mettling.
Pa se vrnimo na začetek. Ste na prvi dve vprašanji odgovorili z 'da'? Potem ste verjetno tudi eden od tistih, ki svoj pametni telefon odnesete tudi v spalnico in svoj zadnji pogled namenite zaslonu namesto osebi, s katero si delite posteljo. Priznajte si. Odvisni ste. Nadzora nimate vi, pač pa vaš telefon!
Ellyn Shook, ki se ukvarja s človeškimi viri za svetovalno podjetje Accenture, je prišla do podobnih zaključkov. Zato se je odločila, da bo spet prevzela nadzor. Najprej je poskušala svoj iPhone čim večkrat ignorirati in ga puščati doma, ko se je odpravila na sprehode, po nakupih ali pa s prijatelji na pijačo. A, ko je videla, da je to prezahtevno zanjo, saj se je telefonu težko upirala, se je odločila, da si kupi navadni mobitel na preklop. "Le za nekaj časa," si je rekla lansko poletje. Zadeva je delovala, Ellyn pa je dobila nazaj upravljanje nad svojim prostim časom. Zdaj preživi cel konec tedna, ne da bi pogledala na telefon in končno se spočije, pripoveduje. To pa je ključno, da lahko gre v nov delovni teden polna energije.
Nekaj podobnega kot Ellyn Shook je poskušal tudi Groner. "Ljudje so mi rekli, da naj obdržim pametni telefon, le večkrat ga moram izklopiti. A si nisem zaupal," pripoveduje 32-letni poslovnež, ki je prepričan, da je bil nakup navadnega telefona ena najboljših odločitev v njegovem življenju. "Če bi obdržal pametni telefon, bi postal odvisen tako kot večina ljudi," še pravi Groner.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.