Posvet je že deveto leto organiziral Center vlade za informatiko, udeležilo pa se ga je okoli 360 predstavnikov služb, ki se ukvarjajo z uveljavljanjem dostopnejše javne uprave za vse uporabnike. Udeleženci zaključne okrogle mize so se strinjali, da je nujno urediti zakonsko podlago za povezovanje zbirk javnih podatkov, poudarili pa so tudi tesnejše povezovanje vseh pristojnih inštitucij, ki se ukvarjajo z e-upravo.
"Osnovni namen e-uprave je občanom zagotoviti elektronske storitve," je uvodoma dejal voditelj okrogle mize Marjan Krisper. Za učinkovit sistem pa je nujno povezovanje javnih podatkovnih zbirk državnih inštitucij.
Državni sekretar na ministrstvu za informacijsko družbo, Jože Gyorkos, je povedal da našo državo obvezuje akcijski načrt E-Evropa+, na podlagi katerega moramo urediti zakonodajo s področja informacijske družbe in elektronskega poslovanja. Gyorkos je poudaril prizadevanja vlade za sprejetje zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki ga je vlada junija letos že potrdila in ga zdaj obravnavajo v parlamentu. Zakon naj bi bil sprejet spomladi naslednje leto.
Drugi zakon, ki bo urejal področje povezovanja podatkovnih zbirk, bo zakon o povezovanju javnih evidenc, ki pa je še v fazi oblikovanja. Ta naj bi bil po besedah državnega sekretarja Gyoerkesa sprejet do konca leta 2003, oba zakona pa naj bi pripomogla k agilnejši javni upravi.
Vsi referenti okrogle mize so se strinjali, da imamo v Sloveniji dovolj razvito tehnološko infrastrukturo za povezovanje podatkovnih zbirk, velika težava pa je premajhno sodelovanje med institucijami, ki so pristojne za razvoj e-uprave. Aleš Seliškar iz Geodetske uprave je poudaril tudi pomen usposobljenosti upravnih delavcev, saj bodo ti, ko bo sistem e-uprave v celoti deloval, do želenih podatkov prišli zelo enostavno, znati pa jih bodo morali pravilno interpretirati.