
Ameriško podjetje, ki ima v lasti spletno družbeno omrežje Pinterest, je kupilo visokotehnološko podjetje Kosei, katerega soustanovitelj je slovenski znanstvenik Jure Leskovec, sicer profesor računalništva na ameriški Univerzi Stanford.
Leskovec je za slovenske medije zapisal, da višine kupnine ne bodo razkrili, so pa z njo v podjetju zadovoljni. Navdušeni so nad možnostmi, ki jih prinaša tehnologija, ki so jo razvili sami in upajo, da bodo lahko s pomočjo Pinteresta udejanjili svojo vizijo in naredili Pinterest boljši in uspešnejši. "To je tisto, nad čemer smo v resnici najbolj navdušeni - da se bomo pridružili mlademu podjetju kot je Pinterest in pomagali ter realizirali potencial, ki ga ima," je zapisal.
Dodaja, da so bila pogajanja intenzivna in naporna. Prvi pogovori so se začeli konec oktobra in so potekali počasi, ko pa je za božične praznike prišel v Slovenijo in na letališču vklopil telefon, je dobil SMS sporočilo, da se mora nemudoma vrniti. Sledili so nekajdnevni intenzivni pogovori. Nato so morali svoje opraviti še odvetniki, ki so pripravili pogodbe. Ta proces je trajal tri tedne in se je končal v ponedeljek, pojasnjuje Leskovec.
Pravi tudi, da se je za njihovo podjetje zanimalo tudi eno največjih podjetij na področju družbenih omrežij in spleta, ki je dalo tudi zelo mamljivo, a so se raje odločili za Pineterest, ker verjamejo, da lahko "odločilneje prispevajo pri uspehu podjetja".

Zakaj so jih sploh kupili?
Kosei deluje na področju strojnega učenja in analize velikih podatkovnih zbirk. Razvili so tehnologijo, ki lahko na podlagi analize velikih zbirk podatkov podaja priporočila uporabnikom.
Na Pinterestu bodo integrirali te tehnologije ter jih uporabili za povečanje rasti števila uporabnikov. Tehnologijo pa bodo uporabljali tudi pri oglasih - kako znotraj Pinteresta uporabniku pokazati prave oglase ob pravem času.
Leskovec dodaja, da se v Pinterestu še pogovarjajo o tem, katero funkcijo bo prevzel, najverjetneje pa bo postal glavni znanstvenik. Njegova akademska pot na Stanfordu se bo nadaljevala. Ohranil bo raziskovalno skupino, sicer pa bo prihodnji dve leti usmerjen predvsem v Pinterest. Pri tem ima podporo osebja na univerzi. Tja naj bi se vrnil čez približno dve leti.
Tema njegovega raziskovalnega dela so sicer velika družbena in informacijska omrežja ter družbeni mediji. Razvija statistične modele, ki opisujejo in napovedujejo vedenje ljudi ter razširjanje informacij v velikih spletnih sistemih, kot sta Facebook in Twitter.
Ambasador znanosti v Sloveniji
Novembra lani je prejel priznanje ambasador znanosti Republike Slovenije. V takratni obrazložitvi priznanja so zapisali, da je Leskovec v razmeroma izredno kratkem času, devet let po diplomi na Fakulteti za računalništvo in informatiko v Ljubljani ter pet let po doktoratu na univerzi Carnegie Mellon v Pittsburghu, dosegel izjemne raziskovalne rezultate tako po obsegu kot tudi odmevnosti.
"Njegovih 89 objav v podatkovni zbirki Google Scholar dosega več kot 13.000 citatov. Nekateri njegovi članki so danes tako rekoč obvezno branje na tem področju. Na vodilnih konferencah je prejel vrsto nagrad za najboljše prispevke," so zapisali.
Leskovec ob tem ohranja intenzivne delovne stike z domovino. Raziskovalno in pedagoško sodeluje z Institutom Jožef Stefan ter Fakulteto za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani. Za študente Univerze v Ljubljani poučuje tehnike analize omrežij in izkopavanja znanja iz velikih podatkovnih zbirk.
Organizira tudi delovne obiske in usposabljanja slovenskih študentov na Stanfordu, ki jih finančno podpira Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija, pri čemer je soustanovitelj te nepridobitne organizacije. Je tudi reden gostitelj slovenskih startup podjetnikov na Stanfordu.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.