Priljubljenost družbene spletne strani Facebook raste tudi v Sloveniji. Prinaša kar nekaj prednosti, kot so ohranjanje stika s prijatelji, spletno druženje, preprost način za objavo slik, oglaševanje in še bi lahko naštevali.
Po besedah Margaret L. Young z ameriške univerze Bradley Facebook igra pomembno vlogo tudi pri iskanju novih sodelavcev in sprejemu na tamkajšnje univerze. Kot pravi, vse več delodajalcev kandidate za morebitno delovno mesto poišče na omenjeni družabni mreži in tako preveri, kakšni v resnici so. Tudi univerze na tak način preverijo tiste, ki želijo šolanje po srednji šoli nadaljevati pri njih. Youngova, ki ima tudi sama profil na Facebooku, je tako svetovala, da naj raznih fotografij s pivskih zabav uporabniki raje ne dajejo na internet ali pa vsaj omejijo, kdo vse jih lahko vidi.
Je Facebook varen?
Sicer je vse od začetka Facebooka prihajalo do polemik o tem, kako varen sploh je. Velikokrat je bilo slišati, da uporabniki preveč zlahka svoje osebne podatke dajo na Facebook in pri tem ne pomislijo, da bi dostop do njih omejili.
Za nevarnosti je slišala tudi 22-letna študentka Karin, ki pa o njih nikoli ni resno razmišljala. A pred dnevi je ugotovila, da zares lahko izkoristijo podatke prav vsakega. Prijatelj jo je namreč opozoril, da je na Netlogu (gre za še en družbeni portal, op. a.) videl profil nekega dekleta, ki je kot prikazno fotografijo uporabljala kar Karinino fotografijo. "Domnevam, da jo je dobila na Facebooku,“ je dejala Karin, saj je bila fotografija ena izmed tistih, ki jih je Karin na Facebooku uporabljala kot sliko profila. Pisala je Netlogu in povedala, kaj se je zgodilo. "Zahtevala sem, naj fotografijo izbrišejo, na Netlogu pa so takoj ukrepali in profil blokirali,“ je še dodala Karin.
Karin pravi, da Facebook še vedno uporablja, a kot prijatelje ne dodaja ljudi, ki jih ne pozna dobro. Dopušča možnost, da je bila vse skupaj le šala, ki si jo je privoščil kakšen njen prijatelj. Vseeno pa jo je dogodek dovolj prestrašil, da je pri uporabi Facebooka bolj pazljiva.
V resnici so varnost na Facebooku in podatki, ki so na voljo širši javnosti, v rokah uporabnika. Kot so zapisali sami ustvarjalci strani, je logično, da uporabniki ne želijo, da bi lahko prav vsak pristopal k njihovim osebnim podatkom. Uporabnik sam izbere informacije, ki jih želi dati na Facebook, hkrati pa tudi sam določi, kdo ima dostop do teh informacij. Tudi če nekoga sprejmete kot prijatelja, pa ga prav dobro ne poznate, lahko določite, kaj bo lahko videl.
Pri Facebooku opozarjajo, da svojega gesla uporabniki ne delijo z nikomer in prilagodijo varnostne nastavitve tako, kot sami želijo. Previdni naj bodo tudi pri objavi osebnih podatkov, posebno tistih, ki bi lahko omogočili, da jih nekdo najde tudi zunaj interneta, torej podatkom, kot so domač naslov ali telefonska številka. Vse uporabnike so tudi pozvali, da vse zlorabe čim prej prijavijo.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.