Uporaba brskalnika Google ali spletnega družbenega omrežja Facebook pač ni brezplačna, čeprav za uporabo obeh servisov uradno ne plačujemo. Obema podjetjema namreč dajemo nekaj zelo koristnega – svoje podatke, s katerimi nato služita.
Ustanovitelj družbe Privacyfix, ki ponuja istoimensko orodje, s katerim je te podatke mogoče dobiti, Jim Brock pravi, da želijo uporabnikom spleta pokazati, kako zelo so med brskanjem pravzaprav zasledovani.
Privacyfix odkriva številne podatke o naših navadah na spletu in meri aktivnosti na Googlu v zadnjih 60 dneh, da bi ugotovili, koliko podjetij sledi uporabniku in služi z njim.
Analitiki med drugim menijo, da Google na 1000 iskanih pojmov zasluži 15 dolarjev.
Kot pravi Brock, Privacyfix sicer poda le grobo oceno, zaslužen znesek tako ni natančen, so pa mnogi presenečeni nad zneskom, ki ga prinašajo družbama.
Še bolj nad številom podjetij, ki spremljajo njihovo aktivnost na internetu, kar je tudi mogoče ugotoviti s tem orodjem, ki med drugim omogoča tudi spremembo nastavitev zasebnosti, s čimer se zmanjša obseg sledenja. Kot pravi Brock, naj bi analizo s Facebooka in Googla v prihodnje razširili še na Twitter, LinkedIn in mobilne aplikacije.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.