
Znanstveniki so našli ključen dokaz, da imajo cianobakterije genetski potencial za sintezo celuloze. Ta polimer daje trdnost rastlinskim celicam in je glavna sestavina lesa, bombaža in lanu. S pomočjo tega odkritja bi lahko začeli z industrijsko proizvodnjo cianobakterij.
»Spoznanje, da so cianobakterije sposobne sintetizirati celulozo, ni povsem novo. Toda prvič smo našli trdne dokaze,« je povedal David Nobles z univerze v Teksasu. S proizvodnjo celuloze z uporabo tega vira pri proizvodnji papirja ne bo več nobene potrebe po sekanju dreves, meni Nobles. Sposobnost biosinteze so dokazali v devetih različnih vrstah cianobakterij. Po trditvah Malcolma Browna z univerze v Teksasu so geni cianobakterij podobni genom kopenskih rastlin. To se ujema z odkritjem, ki kaže, da je genetski zapis za tvorbo celuloze pri rastlinah v neposredni povezavi s cianobakterijami.
Modrozelene bakterije, ki jih zaradi barve imenujejo tudi »modre alge«, s svojimi več kot 2,8 milijardami let sodijo med najstarejše organizme na Zemlji. Njihov življenjski prostor je zelo raznolik: izvirska jezera, vodnjaki in puščave. Ti trdoživi organizmi so v zamrznjeni obliki prisotni tudi na Antarktiki.