Če še niste opravili razgovora s svojim otrokom glede varne uporabe interneta, potem je sedaj pravi čas. Vaš otrok bo namreč večino časa sam doma in brez nadzora, zato je pomembno, da mu jasno razložite, katere so tiste glavne pasti na spletu in kako se jim lahko izogne. O tem smo sicer že večkrat pisali, a ne škodi, če ponovimo nekaj ključnih nasvetov.
Naložite varnostno programsko opremo
Splet je ogromen in zelo zanimiv. Na njem je moč najti veliko uporabnih podatkov, kot tudi veliko stvari, ki niso primerne za otroke. Obstaja več načinov, kako lahko otroka zaščitite pred neprimernimi vsebinami. To lahko storite z različno programsko opremo, ki blokira ali filtrira gradivo, ki pride na vaš računalnik. Nekaj te programske opreme je že vključene v paket storitev vašega ponudnika interneta oziroma mobilne telefonije, nekaj je lahko precej preprosto naložite brezplačno, nekaj pa je lahko tudi kupite oziroma plačate letno naročnino, ki pa ni visoka.
Na spletu lahko dobite tudi pakete programske opreme, s katerimi spremljate, kaj dela vaš otrok na internetu. S tem imate vsaj delni nadzor nad početjem vašega otroka, če ne morete zagotoviti občasnega fizičnega nadzora.
Nekaj zaščitne programske opreme boste našli na www.getnetwise.org, kjer so našteti paketi programske opreme in njihova ponudba. Mnoge od teh programskih različic ponujajo brezplačne poskusne različice, zato vam svetujemo, da jih najprej preizkusite in vidite, katera je najprimernejša za vašo družino. Če ima vaš otrok pametni telefon, lahko zaščitni program naložite tudi prek mobilnih aplikacij, kot je trgovina Google Play. A tudi tu je ponudba zelo pestra, zato preizkusite aplikacijo, preden se odločite za nakup. Namestitev te opreme ni zahtevna.
S pomočjo t.i. spletnih varušk lahko preprečite prikazovanje neprimernih spletnih vsebin, a tudi te varuške niso vsemogočne. Kot prvo, še vedno lahko nekaj sporne vsebine uide skozi filter. Kot drugo, najstniki so zelo iznajdljivi in znajo obiti nekatere filtre. Prav tako lahko uporabijo internet pri prijatelju ali v kiberkavarnah oziroma se povežejo na internet prek sosedovega dostopa, ki morda nima nastavljenih vseh filtrov.
Najbolj učinkovit je pogovor z otrokom
Vsi ti ukrepi ne morejo nadomestiti vašega pogovora z otrokom in dobrih nasvetov. Če ste se odločili, da je vaš otrok dovolj zrel, da mu kupite pametni telefon, potem je dovolj zrel, da mu jasno predstavite vse nevarnosti, ki nanj prežijo na spletu.
Najprej mu pojasnite nekaj pravil za varno navezovanje stikov. Opozorite ga, da je vsak, ki ga spoznaš na internetu, neznanec, čeprav se mu morda zdi, da je njegov prijatelj. Naj nikoli ne razkriva svojih osebnih podatkov, prav tako mu povejte, naj se s tistim, s katerim se je spoprijateljil po internetu, ne dogovori za srečanje na samem. Vsaj na prvo srečanje naj gre v spremstvu odraslega. Razložite mu, kaj je to vsiljena pošta in kakšne težave si lahko nakoplje, če jo bo odpiral. Prav tako otroku pojasnite, kakšne so nevarnosti pošiljanja fotografij in videoposnetkov neznancem in kakšne posledice ima lahko zanje objavljanje fotografij na družabnih omrežjih. Mnogo najstnikov se ne zave resnosti teh dejanj. Vedno pogosteje poročamo o primerih, ko so bili najstniki tarče sovražnega govora, ki je v določenih primerih pripeljal do tragičnih posledic. Otroku pojasnite, kaj je to sovražni govor in mu povejte, da naj se obrne na vas ali na drugo odraslo osebo, ki ji zaupa, če bo med brskanjem po spletu naletel na vsebine, ki so neprimerne.
Zupanje je težko vzpostaviti in ohraniti, a je ključno. Otroci se morajo namreč zavedati, da se z odraslim, ki mu zaupajo, lahko pogovorijo o vsebini, na katero so naleteli in jim ni bila všeč.
Zaščitite se pred virusi in hekerji
Ko se enkrat povežete na splet, tvegate, da vaš računalnik ali telefon okužijo računalniški virusi ali pa vanj vdrejo celo hekerji. Tudi pred tem se lahko zaščitite z različnimi antivirusnimi programi, ki pa jih je potrebno ves čas nadgrajevati. Zaradi nekaterih virusov lahko celoten nadzor nad vašim računalnikom pride v roke nekomu daleč stran, ki pa zna to izkoristiti v svoje namene, na primer za pošiljanje vsiljene pošte vašim prijateljem.
Starši otroku kupimo mobilnik, da si pomirimo skrbi, saj nam lahko otrok vedno sporoči, ali je že prispel varno iz šole domov, nas pokliče, ko konča trening nogometa itd. Otroku pa mobilnik pomeni predvsem orodje zabave, nekaj malega pa tudi pripomoček za komuniciranje s prijatelji. Ponudba igric je ogromna. Veliko igric je zaradi svoje vsebine neprimernih, zato je prav, da imate nadzor nad vsebino igrice, ki jo igra vaš otrok. Prav tako je pomembno, da se zavete, da je igranje igric na internetu eden od primerov, ko je vaš računalnik še zlasti ranljiv za hekerski napad.
Med igranjem igrice devetletniku vdrli v telefon
Z nami je delila zgodbo mamica devetletnika, ki so mu med igranjem ene od priljubljenih igric vdrli v telefon. Medtem ko je igral igrico se je odprl iskalnih in samodejno naložil strani s pornografsko vsebino. K sreči sta bila starša zraven in sta vdor takoj opazila. Otroku sta razložila, kaj se je zgodilo in mu pojasnila, kaj naj naredi v takšnih primerih, če se bodo ponovili. Vdor sta prijavila, prav tako sta naložila tudi vso potrebno zaščitno programsko opremo. A se zaveta, da to ne pomeni, da je njun otrok sedaj varen.
Tako kot otroku že od malega govorimo, da cesta ni igrišče, kjer bi brezglavo tekali, da se mora vedno prepričati, če je cesta prazna, preden jo prečka, da naj ne govori z neznanci in naj ne prisede k njim v avto, tako se je potrebno – še preden otroka spustimo za računalnik ali mu kupimo mobilnik – pogovoriti, kako naj varno uporablja internet. Vedite, da je najboljši način nadzora fizični nadzor, kar pomeni, da si vzemite čas in skupaj z otrokom brskajte po internetu in poglejte igrice, ki ga zanimajo. Ko je na spletu, se vsake toliko časa sprehodite mimo računalnika in 'poškilite', kaj se dogaja. Povejte mu, da se lahko vedno obrne na vas, če se na spletu zgodi nekaj, kar mu ni všeč. Če boste ob prvi težavi preburno odreagirali, se vam lahko zgodi, da bo otrok začel skrivati, kaj počne na internetu, in se nehal o tem pogovarjati z vami.
Kam se lahko obrnete po pomoč?
Vladni portal za otroke in mladino je vse te nasvete strnil tudi v brošuro, s katero želijo otrokom in njihovim staršem olajšati varno uporabo interneta. Na njihovi spletni strani bosta našli še veliko koristnih napotkov, zato si vzemite čas in jo prebrskajte. Veliko koristnih nasvetov boste našli tudi na spletni strani Centra za varnejši internet Safe.si, kjer lahko anonimno prijavite neprimerne vsebine, če naletite nanje. Obratuje tudi svetovalna linija za težave na spletu Tom telefon 116 111, na kateri med 12. in 20. uro vsak dan svetovalci odgovarjajo na vprašanja, dileme in rešujejo vaše zagate, povezane z uporabo interneta. Storitev je na voljo za otroke, mlade in njihove starše. S februarjem 2013 je z delovanjem pričela tudi TOM klepetalnica http://www.e-tom.si/, kjer lahko otroci, mladostniki ter njihovi starši nasvete in pomoč dobijo prek spletnega klepeta.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.