
Skrajno bizaren in zastrašujoč trend se prek družbenega omrežja Facebook širi med evropskimi najstniki. Otroci se med sabo izzivajo, da za 72 ur izginejo, ne da bi staršem povedali, kam gredo. V tem času prav tako ne smejo nikogar kontaktirati. Starši tako sprožijo iskalno akcijo, po preteku 72 ur pa se najstniki prikažejo doma.
Ta nevaren izziv naj bi bil vse pogostejši v Evropi, poteka pa v strogi tajnosti. Za zastrašujočo igro se je v javnosti izvedelo, ko je v Franciji izginila neka 13-letna deklica. Iskali so jo kar tri dni, nato pa se je – po pretečenem roku – živa in zdrava vrnila domov. Staršem in policiji pa ni želela odkriti, kje je bila in kaj je počela v času, ko je izginila.
Prav ta "igra" pa naj bi bila razlog za izginotje dveh najstnic iz Essexa v Angliji. 15-letna Siobhan Clarke in 14-letna Sammy Clarke, ki nista sorodstveno povezani, naj bi v petek po pouku izginili neznano kam. Našli so ju v ponedeljek zjutraj 30 kilometrov od domačega kraja. Bili sta v družbi 22-letnega Keirana Hartleya-Andersona, ki je bil prav tako pogrešan. 22-letnika je policija nato aretirala in ga obravnava zaradi izginotja mladoletnic. Prijatelji mladoletnic pa so dogodek povezali s tem novim izzivom, ki se širi po družbenih omrežjih.
Če zavrneš izziv, nisi nič manjši "frajer"
Strokovnjakinja, ki se bori proti škodljivim otroškim igram, Magali Duwelz, je v francoskem časopisu Twenty Minutes otrokom svetovala, da je veliko bolje, če nekega izziva ne sprejmejo, kot pa, da se jim zgodi kaj tragičnega. Staršem pa svetuje, da preverjajo mobilnike in Facebook profile svojih otrok in se z njimi odkrito pogovarjajo.
Po do sedaj opravljenem preverjanju, takšnega primera slovenska policija še ni obravnavala. "Vsak bi se moral zavedati, kaj takšne "igre" povzročijo njihovim staršem, koliko skrbi in nevšečnosti ... Poleg tega, takšen izziv povzroči obsežno iskalno akcijo, v katero je vključeno veliko ekip. Tisto, kar je pa pri vsem tem najpomembnejše in na kar mladi ne pomislijo je, da bi lahko v tem času res postali žrtev kakšnega kaznivega dejanja, njihovi bližnji pa ne bi vedeli, kje so, s kom so. V tem smilsu gre pri takšnih izzivih za najmanj neodgovorno ravnanje," je dejal Drago Menegalija iz Generalne policijske uprave.

Neumnih, bizarnih in predvsem zelo nevarnih izzivov, ki se med mladimi širijo po Facebooku, je vse več. Takšne igre še zdaleč niso nedolžne, posledice pa so lahko tudi nepopravljive. Denimo, lani se je v Franciji prek Facebooka širil izziv, ki so mu rekli "Reka ali restavracija". Mladi so bili izzivani, da se vržejo v reko, ali pa so morali tistemu, ki jih je "nominiral", plačati hrano v restavraciji. Izziv se je tragično končal za nekega najstnika, ki se je s kolesom pognal v reko in se utopil.
Še pred tem pa je zaradi posledic "pivskih nominacij" – pri katerih so morali udeleženci na dušek spiti pol litra piva, nato pa k istemu početju pozvati tri prijatelje – v Veliki Britaniji in na Irskem umrlo okoli pet ljudi.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.