Marta Štefanič, vodja programa ozaveščanja Varni na internetu, ki deluje pod okriljem nacionalnega odzivnega centra za omrežne incidente SI-CERT je sporočila, da se ''nakupovanje daril v spletnih trgovinah lahko konča z veliko slabe volje, če boste v teh dneh naleteli na lažne spletne trgovce''.
Pod krinko ugodne ponudbe in velikih znižanj znanih blagovnih znamk se namreč skrivajo spletni goljufi. Spletne trgovine se oglašujejo na Facebooku, ob oškodovanju pa se potrošniki nimajo kam obrniti, saj se za veliko večino izkaže, da delujejo iz Kitajske in ostalih držav, kjer evropska zakonodaja nima nobenega vpliva.

Če uporabnik ni prepričan v verodostojnost spletne trgovine ali sumi, da gre za goljufijo, se lahko po brezplačen nasvet in pomoč obrne na nacionalno prijavno točko ali piše na naslov: info@varninainternetu.si.
Poleg tega se decembra prek priponk v elektronski pošti že nekaj let širijo virusi. Gre za viruse, ki prestrezajo gesla, bančne trojance, izsiljevalske viruse. Najnovejša različica izsiljevalskega virusa Cryptowall 3.0 se širi tudi prek priponke v sumljivi elektronski pošti.
"Za iztekajoče se leto 2015 lahko rečemo, da ga je zaznamovala poplava izsiljevalskih virusov, ki so s svojim pohodom dodobra prestrašili slovenske spletne uporabnike in se na njihov račun tudi zajetno okoristili. Virusi, ki so se širili pod pretvezo različnih priponk: neplačanega računa, življenjepisa, fotografije ...," pojasnjuje Štefaničeva.
Opozarja tudi na strani na spletnem družbenem omrežju Facebook z lažnimi nagradnimi igrami. Tovrstne strani za "nagrajence" ponavadi izbirajo mlajše internetne uporabnike, saj računajo na njihovo nepoznavanje spletnih orodij in preveliko zaupljivost.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.