Če opica slika samo sebe, kdo si lahko pripiše avtorske pravice? Gre za zanimivo dilemo in precej resen spor med Wikimedio, neprofitno organizacijo, katere del je tudi Wikipedia, in britanskim fotografom Davidom Slaterjem.
Slednji je leta 2011 posnel serijo fotografij črnih makak v Indoneziji. Radovedne opice so si v nekem trenutku prilastile njegovo opremo in posnele številne ''selfije'' - povedano drugače: slikale so same sebe. Nekatere fotografije so bile neostre, nekatere pa so bile naravnost fantastične. Med njimi je bila tudi smejoča samica makake, ki je zasedla naslovnice medijev in tako fotografu priskrbela 15 minut slave.
Takrat je fotograf komentiral, da je ena izmed opis pritisnila sprožilec na fotoaparatu. Sprva jih je zvok prestrašil, potem pa so prišle nazaj, kar je bil po njegovih besedah izjemno zanimiv prizor.
Simpatične fotografije so se bliskovito razširile prek spleta, zdaj pa Slater od Wikimedie zahteva, da preneha z brezplačnim posredovanjem slavnih fotografij. A pristojni pri organizaciji trdijo, da, ker Slater ni posnel fotografij, mu avtorske pravice ne pripadajo. Kot trdijo, avtorskih pravic, ker so fotografije posnele živali, ne morejo pripisati nikomur od priznanih nosilcev avtorskih pravic in kot take pripadajo javnosti.
Slater se trudi, da bi fotografije izbrisali s spletne strani Wikimedia, ampak organizacija tega zaenkrat ni storila.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.