
V času aerodinamičnega zaviranja se je sonda 332-krat "potopila" v atmosfero Marsa in tako postopoma zniževala svoj na začetku zelo eliptični tir. Tako je prihranila 200 kilogramov goriva. Prihranek je omogočil, da so jo z Zemlje namesto z večjo izstrelili z manjšo in precej cenejšo raketo, delta 2.
Vesoljsko plovilo so poimenovali po znamenitem filmu oziroma znanstvenofantastičnem romanu Odiseja 2001, ki ga je napisal Arthur C. Clarke.
Sonda je v petek vžgala svoje male motorje, povečala hitrost za 20 metrov na sekundo in zvišala svoj tir za 85 kilometrov. Motorji so delovali 244 sekund.
Mars Odyssey obkroža Mars zdaj na višini od 201 do 500 kilometrov. Nadzorniki poleta v JPL bodo orbito sonde v naslednjih tednih približali 400 kilometrov visokemu krožnemu tiru za kartografiranje planeta.
Po dveh zaporednih neuspešnih odpravah v letu 1999 so se ZDA "vrnile" k Marsu. Sondo so izstrelile 7. aprila lani v vojaškem letalskem oporišču Cape Canaveral na Floridi.
Vesoljsko plovilo bo nadaljevalo z iskanjem vode, ki je domnevno pod površinsko plastjo planeta, proučevala sestavo površja in merila radioaktivno sevanje, kasneje pa bo omogočala zvezo z dvema 150 kilogramov težkima samodejnima voziloma, ki ju namerava ameriška vesoljska agencija NASA na Mars poslati prihodnje leto. Znanstveniki upajo, da bo sonda lahko razjasnila vprašanje o možnosti življenja na Marsu.