Najnovejša različica tabličnega računalnika je v ZDA in še v nekaterih drugih državah naprodaj od 16. marca letos. Apple svoj novi iPad oglašuje z oznako 4G LTE, vendar pa naprava v več drugih državah, kjer omrežja 4G že imajo, zaradi delovanja na drugih frekvencah tega ne omogoča.
Takšna primera sta Japonska in Avstralija, v slednji je varuh potrošnikov že vložil tožbo proti ameriškemu podjetju zaradi zavajajočega oglaševanja. Po poročanju nekaterih medijev bi podobne tožbe lahko sledile tudi v EU.
Kjer ni 4G omrežij, naprava deluje počasneje
Kjer 4G-omrežij še ni, iPadova mobilna povezava sicer deluje, vendar pa na počasnejših standardih tretje generacije (3G), kot sta HSPA+ in DC-HSDPA, ki omogočajo teoretično hitrost prenosa do 42 megabitov na sekundo. Za primerjavo – prejšnja različica iPada podpira teoretične hitrosti 7,2 megabita na sekundo.
Podobno pojasnjujejo v Tržnem inšpektoratu RS: "Zavajajoča poslovna praksa bi bila, če bi oglaševali delovanje 4G-povezave v Sloveniji, kjer omrežij po tem standardu ni." Inšpektorat sicer doslej še ni prejel prijave glede zavajajočega oglaševanja pri zadnji različici Applovega tabličnega računalnika.
V Italiji so družbo Apple oglobili za 900 tisoč evrov
Apple se je sicer pred kratkim znašel pod drobnogledom 11 potrošniških organizacij v EU, tudi Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS). Od družbe so zahtevale uskladitev poslovnih praks z evropsko in nacionalnimi zakonodajami. V EU so namreč potrošniki upravičeni, da svoje pravice iz naslova stvarne napake uveljavljajo v dveh letih, v Sloveniji pa zoper proizvajalca ali trgovca uveljavljajo tudi pravice iz obvezne garancije.
Apple je medtem zavajajoče navajal, da potrošniki svoje pravice lahko uveljavljajo le v enem letu, hkrati pa ponuja enoletno dodatno garancijo v okviru varnostnega programa AppleCare in s tem z zakonodajo zagotovljene pravice potrošnikov ponuja kot dodatno storitev oz. kot komercialno ponudbo.
Apple se je na pritožbo že odzval in na svoji spletni strani objavil pojasnilo za kupce v EU, vendar šele potem, ko ga je največja italijanska potrošniška organizacija Altroconsumo prijavila pristojnemu organu v Italiji, ki je družbo oglobil z 900.000 evri zaradi kršitve zakonodaje.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.