63 let od nastanka splošne deklaracije o človekovih pravicah je treba poskrbeti, da so te spoštovane tako ''na mestnem trgu kot v spletnem klepetu'', je poudarila ameriška državna sekretarka Hillary Clinton. Opozorila je, da so mnogo ljudi v Siriji, Iranu, zaprli, mučili in tudi ubili, ker so prek svetovnega spleta izražali svoje mnenje o oblasteh. Clintonova je ob tem pozvala informacijska podjetja, naj ne sodelujejo z nedemokratičnimi režimi in naj jim ne prodajajo programske opreme. Kdor zagotavlja tovrstne proizvode tem državam, se mora "zavedati, da bodo uporabljeni za teptanje človekovih pravic", je dejala Clintonova.
Zagotavljanje pravice do svobode izražanja in omejevanje sovražnega govora
Pod krinko anonimnosti se na spletnih straneh mnogokrat pojavi sovražni govor. To je izražanje mnenj in idej, ki so po svoji naravi diskriminatorne in uperjene proti različnim manjšinam. A kot se je pokazalo tudi v zadnjem primeru zapisa na spletni strani stranke SDS, mnogi različno tolmačijo, kaj je in kaj ni sovražni govor. Tisti, ki v svojih besedah ne prepoznajo sovražnega govora, pa se sklicujejo predvsem na pravico do svobode govora in izražanja mnenj.
Na predstavnika ameriškega urada za demokracijo, človekove pravice in delo Daniela Baera smo v spletni konferenci naslovili vprašanje, kako na internetu omejiti sovražni govor, a hkrati v popolnosti zagotoviti pravico do izražanja. Baer je poudaril, da je to vsesplošni izziv, ki ni omejen le na internet. ''Pravico imamo do svobode izražanja, a to še ne pomeni, da se strinjamo in podpiramo vse, kar nekdo izreče. Nihče še ni nehal sovražno misliti, ker so mu to prepovedali oziroma omejili. Uspešen boj proti sovražnemu govoru je spodbujanje strpnosti. To pa je dolgoročna in težka naloga. Pomembno je, da se govori o občutljivih temah, čeprav so nepopularne in s tem pokažemo spodbudo tistim, ki so tarče sovražnosti,'' je povedal Baer.
Dodal je, da smo pred izzivom, kako zagotoviti popolno svobodo mišljenja in izražanja, čeprav ta vsebuje sovražni govor: ''Ob tem je pomembno predvsem to, da tem, ki širijo sovražnost, odgovorimo z dejstvi, sočutjem, argumenti, ki gradijo bolj strpno družbo.'' Voditelji držav pa morajo prepoznati nujnost spodbujanja strpnosti, z izobraževanjem, medverskim in medkulturnim dialogom, je še zaključil Baer.
Pravici do izražanja in informiranja ter intelektualna lastnina
Baer je odgovarjal tudi na vprašanje o pravicah do izražanja na spletu in informiranja v primeru WikiLeaks. Objave, med drugim depeš ameriških veleposlanikov, na spletni strani WikiLeaks so namreč Združene države Amerike ostro obsodile. Baer je menil, da obstaja razlika med izražanjem in kritiko, ki je z ameriške strani letela na omenjeno organizacijo, saj je pri ''objavi depeš šlo za krajo le-teh, poleg tega pa je tu prisotno varnostno vprašanje, tako da menim, da tu ni prišlo do konflikta med pravicami do izražanja in informiranja.''
Zagotoviti moramo varovanje intelektualne lastnine, je poudaril Baer, hkrati pa moramo ohraniti dinamiko interneta. Kako omejiti spletno piratstvo, obenem pa zagotoviti odprtost interneta, je izziv tako za ameriško vlado kot vlade po svetu, je poudaril Baer.
Baer se je navezal tudi na besede Clintonove, da imajo veliko vlogo pri zagotavljanju spoštovanja človekovih pravic na internetu predvsem podjetja, ki proizvajajo programsko in strojno opremo: ''Tudi korporacije se morajo vprašati, kako bi lahko prišlo do zlorab njihove opreme, pripraviti odgovore, kako te preprečiti. Bistveno je, da informacijska podjetja ne sedijo križem rok in čakajo na odgovore vlad, ampak da morajo reagirati in predvideti možne zlorabe in posledično kršitve človekovih pravic.''
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.