
Vsekakor je bilo marsikaj videti. Predvsem tri večje novosti. Tako prihaja novejša različica operacijskega sistema Mac OS, obljubili so varčnejši MacBook Air in cilindrični Mac Pro.
Operacijski sistem Mac OS X Maverick se ponaša z okoli 200 izboljšavami. Prihaja prenovljen koledar, ki zna pobrskati po lokacijah sestankov in ustrezno rezervirati čas za pot. Prenovili so brskalnik Safari in dodali program iCloud Keychain za centralno in varno hranjenje uporabniških imen in gesel za spletne storitve in programe. Uporabniki mobilnih naprav pa bodo zagotovo navdušeni nad možnostjo sočasnega poganjanja aplikacij
Prenosniki MacBook Air po novem dobivajo novejšo generacijo procesorjev Intel Core Haswell, s tem pa naj bi se močno povečalo trajanje delovanja na akumulatorjih – pri 28-centimetrskem modelu s 5 na 9 ur delovanja, pri 33-centimetrskem pa s 7 na 12 ur.
Poleg tega je Apple presenetil z novo generacijo namiznih računalnikov Mac Pro. Ti imajo zdaj cilindrično obliko in so postavljeni na vrtljivo stojalo. V trgovine naj bi prišli jeseni.
Namesto evforije mlačen odziv
A če skozi oči navadnega smrtnika našteto deluje kot odličen dosežek, Apple s predstavitvijo očitno ni navdušil investitorjev in finančnih trgov.
Za Applom je sicer naporno leto. Boj s konkurentom Samsungom se nadaljuje in postaja vse bolj ognjevit, družbe se je lotila ameriška davčna uprava, zagovarjati so se morali zaradi domnevno spornih poslovnih praks, ki omogočajo kopičenje neobdavčenega denarja v tujini, v zadnjih mesecih pa so se morali soočiti s padanjem vrednosti delnice.
V časih ikone družbe Steva Jobsa bi predstavitev na WWDC najbrž pomenila "veliki pok" in polet cen delnic v višave. A se tokrat to ni zgodilo. Applova delnica je znova zabeležila padec, za eno je tako zdaj treba odšteti 438,89 dolarja.
Če je prvi mož Appla še pred nekaj tedni investitorje, ki so mu očitali počasen razvoj revolucionarnih novosti, miril, da te prihajajo kmalu, ti napovedanega včeraj očitno niso dobili. Pričakovali so več, glavna kritika pa je, da Apple izgublja vlogo paradnega konja branže.
Se je dovoljeno norčevati iz Steva Jobsa?
Zveste uporabnike izdelkov družbe, ki v veliki meri še vedno leti na krilih mita Steva Jobsa, pa je razjezilo nekaj drugega. Nekaj šal na račun stare oblike iOS-a.
Ko je vodja razvoja Craig Federighi predstavljal novo različico koledarja, je na primer pripomnil: "Pri razvoju ni bila poškodovana nobena virtualna krava." S tem pa se je obregnil ob staro obliko aplikacije koledarja z videzom umetnega usnja. Aplikacija se je ponašala tudi z značilnimi šivi, za katere je dejal, da koledar drži, pa čeprav jih v novi različici ni več.
Spremenjen je tudi videz aplikacije za igre, kar je Federighi pospremil s komentarjem, da jim je zmanjkalo lesa.
Applovi navdušenci so ob teh izjavah zavijali z očmi, saj je Jobs veljal za genija, ki se je odlično spoznal na dizajn, "novi" Apple pa ne le, da ta dizajn zapušča, ampak se celo norčuje iz domislic svojega kreatorja.
Direktor s prevelikimi čevlji?
Vse več kritik v zadnjem času leti tudi na izvršilnega direktorja družbe Tima Cooka, ki mu je sicer treba priznati, da je stopil v zelo velike čevlje Steva Jobsa. Njegovi kritiki ocenjujejo, da mu poleg vizije manjka tudi Jobsova karizma.

Cook kritike, da Apple izgublja zagon, sicer zavrača. Enako kot idejo, da je z Jobsom umrl tudi Apple. Pravi, da je le vprašanje časa, preden bo družba spet postregla z izdelki in storitvami, ki bodo pomenili enako revolucijo kot so jo iPhone, iPad ali iTunes.
"Apple je še vedno Apple, ljudje, ki so ustvarjali iPhone in iPad, so večinoma še vsi tukaj," je dejal. Prav tako ne vidi težav v nekoliko nižji vrednosti delnic. Kot pravi, so podatki o 85 milijonov prodanih iPhonov in 42 milijonov prodanih iPadov več kot spodbudni. Čeprav ni navedel vira podatka, je še dodal, da 59 odstotkov spletnega prometa ustvarijo naprave, ki jih poganja iOS. "Poleg tega nam ne gre za zmago. Izdelujemo najboljšo opremo, ne pa tudi nujno največ izdelkov," je dejal.
Poudaril pa je še, da je bilo Applovo poslovanje tudi doslej sestavljeno iz velikih prebojev in bolj zatišnih vmesnih obdobij.
Znova je tudi napovedal namero Appla, da se poda na trg televizije. Ali to pomeni, da je v delu Apple TV, pa še vedno ni izdal. Številni so pričakovali, da bo to storil prav na tej konferenci, a je tokratna predstavitev ostala brez "revolucionarnega" dela.
Konkurenca lažje zadihala
Oglasili so se tudi kritiki iPhonov. Ti so bili nekoliko razočarani že ob predstavitvi zadnje različice iPhona. Pravijo, da pleskanje ohišja pač ni dovolj, moč bi bilo treba dodati pod pokrovom, saj naj bi iPhoni postajali dolgočasni.
Apple izboljšave sicer obljublja, medtem pa na žalost lastnikov Applovih delnic statistika kaže, da Applove naprave izgubljajo tržni delež v primerjavi s tistimi, ki uporabljajo android.
So si pa po Applovih napovedih novosti oddahnili nekateri konkurenti družbe. Med njimi Pandora, ki je dobila konkurenta v iTunes Radiu. Ta uporabnikom ponuja, da si sestavijo radijsko postajo po lastnem okusu, iTunesova glasbena knjižnica pa v sodelovanju z založbami Sony, Universal in Warner ponuja približno 26 milijonov posnetkov.
Čeprav so Pandori in drugim ponudnikom spletnih glasbenih postaj analitiki napovedovali padec delnic s prihodom Applove konkurence, se to ni zgodilo, Pandorine delnice so celo pridobile nekaj odstotkov.
Direktor družbe Joe Kennedy meni, da zato, ker Applova iznajdba ni dovolj revolucionarna. "Z novo storitvijo so nadgradili iTunes. To je vse," je dejal.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.