Britanska policija je danes 19-letnega Ryana Clearyja ovadila zaradi petih kršitev britanske zakonodaje o zlorabi računalnikov. Clearyja sumijo povezave s hekersko skupino Lulz Security, ki je v zadnjih tednih prevzela odgovornost za več spletnih napadov, med drugim na spletne strani japonskih podjetij Sony in Nintendo ter ameriškega senata.
Že v torek so z britanske policije sporočili, da bi računalnik, ki so ga zasegli pri Clearyju, lahko vseboval podatke, povezane z napadom na Sony. Ena od obtožb proti mladeniču pa zadeva tudi napad na spletno stran britanskega preiskovalnega urada.
Vsi premeri ovadbe se sicer nanašajo le na Veliko Britanijo, so še zatrdili na britanski policiji. Ni pa še znano, za kakšen odziv se bo odločil ameriški zvezni preiskovalni urad FBI.
Hekerska skupina Lulz Security na drugi strani zanika namigovanja, da je bil Cleary vpleten v njene operacije. Sporočili so, da so mogoče res uporabljali Clearyjeve strežnike, a da to v najboljšem primeru kaže le na zelo bežno povezavo.
Vendar izjava Lulz Security ni prepričala britanske policije. Obtožbe, s katerimi se bo moral soočiti Cleary, se namreč nanašajo tudi na oktobrski napad na spletno stran britanske fonografske industrije ter na napad na spletno stran mednarodne federacije za fonografsko industrijo, ki je sledil le mesec pozneje.
Preiskovalci domnevajo, da bi napada lahko bila izvedena v okviru obsežne hekerske operacije Payback, ki jo je v istem času izvedla hekerska skupina Anonymous, ki se je nedavno združila z Lulz Security. Clearyja so v preteklosti namreč že povezovali z Anonymous, čeprav se je s skupino pozneje sprl.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.