Izbira vstopnih gesel za elektronsko bančništvo, elektronsko pošto, Facebook, forume in druge elektronske storitve oziroma aplikacije je dostikrat tudi težko in dvorezno opravilo. Človek ima pred seboj kar nekaj dilem: naj za različne aplikacije uporablja isto geslo, naj bo inovativen ali naj izbere kar svoj rojstni datum, naj iz varnostnih razlogov gesla pogosto tudi zamenjuje itd.
Na prvi pogled se tovrstne dileme morda ne zdijo pomembne, vendar zaradi vse številčnejših hekerskih napadov niso čisto brez osnove, še posebej ne, na primer pri elektronskem bančništvu in poslovnih aplikacijah.
Hekerji so tako konec lanskega leta vdrli v sistem kanadskega podjetja RockYou, ki se ukvarja z oglaševanjem in različnimi aplikacijami, med drugim sodeluje tudi s socialnima mrežama Facebook in MySpace. Spletni kriminalci so vdrli v spletne strežnike podjetja in ukradli kar 32 milijonov gesel in e-mailov. Za nekaj minut so jih objavili na spletu in tako so podatki seveda zašli v javnost.
Preprosta gesla so najpogostejša
V podjetju Imperva, ki se ukvarja s protivirusnimi in zaščitnimi programi, so se lotili analize gesel in izdelali lestvico najpogosteje uporabljanih gesel kanadskih uporabnikov. Med ukradenimi gesli se je največkrat znašlo preprosto geslo 123456 (0,89 odstotka ljudi ga je uporabilo), sledita prav tako številčni in enostavni različici 12345 in 123456789, med desetimi najbolj pogosto uporabljenimi gesli pa so še: password, iloveyou, princess, rockyou, 1234567, 12345678 in abc123.
Težko je posploševati, da podobna neinovativnost pri izbiri gesel velja tudi za Slovence, vsekakor pa strokovnjaki opozarjajo, da so preveč enostavna gesla lahko lahek plen za spretne kibernetske kriminalce. "Vsakdo se mora zavedati, da pomeni preveč preprosta kombinacija črk in številk pri izbiri gesla lahko delo za hekerje, ki praktično vsako sekundo vstopijo v katerega izmed uporabniških računov. To je še posebej nevarno, če posameznik isto geslo uporablja za več aplikacij. Nekdo, ki si je na primer izbral geslo 123456 tako za dostop do službenega računalnika kot do Facebooka, tvega izjemno veliko, saj lahko hekerji vdrejo tudi v velike sisteme," opozarja strokovnjak za računalniško varnost Amichai Shulman.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.